Veganem nebo vegetariánem v České republice. Kde nakupovat?

Počet lidí, kteří se vyhýbají masu či živočišným produktům obecně, neustále roste. Být veganem nebo vegetariánem v České republice je navíc poměrně snadné. Velké množství kaváren, restaurací a obchodních řetězců totiž nabízí širokou škálu rostlinných potravin i dalších produktů. Kde je hledat?

Vegetariánství je způsob stravování, při kterém se lidé vyhýbají konzumaci masných výrobků.

Veganství je způsob stravování (nebo celkový životní styl), který je založen na odmítání veškerých produktů pocházejících zcela nebo částečně ze zvířat. Vegané se tedy vyhýbají nejen masným, ale třeba i mléčným výrobkům.

Kde najít veggie produkty?

Velké prodejny jako Tesco, Kaufland, Albert, Lidl a další v dnešní době nabízejí poměrně rozmanitou nabídku výrobků se zeleným označením V-label, ať už se jedná o mléčné produkty či veganské steaky a pizzy.

Na místních trzích pak můžete pořídit čerstvou lokální zeleninu a ovoce. Ty nejlepší z pražských trhů jsme vám představili v našem článku.

Skvělou zprávu máme i pro gurmány, kteří si potrpí na vysoce kvalitní rostlinné alternativy masných výrobků – a zejména pak pro ty, kterým je dobře známá ukrajinská značka veganských produktů Vegetus. Po začátku války na Ukrajině totiž firma přesunula svou výrobu z Charkova právě do České republiky. Jejich produkty si můžete objednat na oficiálních stránkách společnosti nebo skrze internetový obchod Rohlík, na kterém najdete i spoustu dalších rostlinných výrobků.  

Není pro vás veganství jen způsob stravování, ale i životní styl? V Česku najdete množství obchodů, které se zaměřují na udržitelné kosmetické či módní produkty. Obchod Biooo například nabízí široký sortiment veganské dekorativní kosmetiky, čističů do domácnosti a dalších eko produktů. Pokud vás zajímá, jaké kosmetické firmy netestují své produkty na zvířatech, podívejte se na oficiální seznam značek s certifikátem Leaping Bunny. Co se oblečení týče, v nabídce Etik Butik najdete několik druhů veganských bot a dalších etických oděvů.  

Kam za gastronomickými zážitky?

Máte chuť na typicky české jídlo? Nebo třeba na indické speciality? Dobrou zprávou pro vegany a vegetariány je, že delikatesy světové i místní kuchyně lze v mnoha restauracích v Česku ochutnat i v bezmasé verzi. V Praze si například pochutnáte v Moment Bistro, Bistro Střecha či Maitrea, v Brně ve VEGALITÉ. V Olomouci zajděte do Green Baru a v Plzni do Satyr Bistra.

V České republice najdete i bufety, ve kterých za jídlo zaplatíte podle váhy. Mezi vegetariánské restaurace tohoto typu patří například Dhaba Beas a Loving Hut.

Na jaké veggie festivaly zajít?

V České republice se pravidelně konají i různé vegetariánské či veganské festivaly. V Praze doporučujeme při procházce přes nábřeží Vltavy navštívit venkovní veganskou akci s názvem Veggie Náplavka. Najdete zde pestrou nabídku rostlinných produktů, ale můžete se zúčastnit i zajímavých přednášek ochránců zvířat, nebo se k nějaké  iniciativě za práva zvířat rovnou sami připojit. V zimním období se v Praze pořádá podobná akce – Veggie Vánoce. V Brně zase stojí za návštěvu Veganfest, který se obvykle koná v březnu.

Happy Cow je projekt, který vám ulehčí hledání veganských a vegetariánských podniků. Kromě tipů na dobré jídlo zde najdete komunitu stejně smýšlejících lidí, tematicky zaměřený blog se zajímavými recepty a mnoho dalšího. Podívejte se na webové stránky projektu, nebo si stáhněte aplikaci pro iOS a Android.

Užitečné odkazy

Vegan fighter je jedním z největších a nejzajímavějších českých veganských portálů, na jehož instagramovém profilu se můžete dozvědět více o chystaných veggie událostech.

ProVeg je mezinárodní organizace, která si klade za cíl zvyšovat povědomí o správném výběru potravin. Lidem se snaží pomoci nahradit konvenční živočišné produkty rostlinnými alternativami.

Veggiezone je komunitní web pro všechny vegany, vegetariány a „dietáře.“

Veganství je jedna z největších českých veřejných facebookových stránek pro veganskou komunitu.

Vegan.cz je portál s veganskými recepty, články o veganství i návody, jak se stát veganem.

Veggies Abroad je veganským průvodcem po celém světě.

Máte další tipy pro vegany nebo vegetariány? Podělte se o ně s námi!

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.