Ahoj, tady Anya! Kam v Praze vyrazit na nákupy?

Pocházím sice z Mykolajiva, od svých 7 let jsem ale žila v Oděse, která je v Evropě proslavená především svojí kuchyní. Můžu proto s jistotou říct, že jsem opravdový gurmán. Nejen, že mám ráda dobré jídlo, ale také mě baví hledat místa, která nabízejí zajímavé produkty. Zejména ty, které mi připomínají domov.

Oděsa a trhy jdou ruku v ruce. Proto byly právě trhy tím prvním, co jsem chtěla v Praze najít. V českém hlavním městě objevíte hned několik farmářských trhů s rozmanitou nabídkou místního ovoce, zeleniny a dalších produktů. Samozřejmě nejsou tak velké jako nejznámější potravinový trh v Oděse – Privoz – ale i tak budete příjemně překvapeni výběrem produktů. Ráda bych se s vámi podělila o svá oblíbená místa.

Pražské farmářské trhy

Upozorňujeme, že farmářské trhy v Praze jsou během chladnějších zimních měsíců zavřené a obvykle se znovu otevírají během února až března.

Trhy Jiřího z Poděbrad, kterým místní říkají krátce Jiřák, se nachází jen kousek od místa, kde pracuji, takže tam o polední pauze občas zaskočím pro nějaké ovoce. Výhodou Jiřáku je jeho poloha i velikost. Je celkem malý, ale najdete tam vše, co potřebujete: od zeleniny přes čerstvé maso a hotová jídla až po ručně vyráběnou keramiku a výrobky českých řemeslníků. Trh je otevřený od středy do pátku (8:00-18:00) a v sobotu (8:00-14:00). Účastníci trhu se často obměňují a pořádají se zde i tematické festivaly.

Pravděpodobně nejnavštěvovanějším a nejfotogeničtejším trhem v Praze je Náplavka. Na malebném trhu u vltavské promenády se každou sobotu schází mnoho farmářů z různých koutů České republiky. Které z nich mám nejraději? Mlékárna Krasolesí s tvarohem jako na oděských trzích; JZT Ferments – lahodná kombucha, točená i lahvová; Gardenista – místní květinářství, které dodává vzácné a krásné druhy květin.

Farmářské trhy na Kulaťáku patří mezi největší pražské trhy v Dejvicích a konají se každou sobotu od 8 do 14 hodin. Trhy jsou věnované výhradně lokálním produktům, najdete zde tedy zástupce mnoha malých i větších farem z České republiky. Mléčné výrobky, maso a ryby, ovoce a zelenina, ale i hotová jídla a nápoje. Na podrobnější seznam účastníků se můžete podívat zde.

První farmářský trh bez plastových obalů v Holešovicích – Heřmaňák – se snaží propagovat myšlenku uvědomělé spotřeby. Nenajdete zde igelitové sáčky ani kelímky, nápoje jsou k dispozici pouze ve skle nebo porcelánu. Pokud chcete omezit používání plastů, chránit oceány, a navíc raději nakupujete s vlastními obaly i taškami, tento menší útulný trh je pro vás ten pravý!

Pokud bydlíte poblíž Vršovic, zkuste se zastavit na tržnici Kubáň. Jedná se o klidné místo uprostřed parku, daleko od hlučné dopravy, ideální pro rodiny s dětmi. Zelenina a bylinky, květiny, maso a mléčné výrobky z ověřených českých farem, domácí chléb, pivo z malých pivovarů a další zboží od poctivých prodejců. Trh se zákazníkům otevírá každé úterý, čtvrtek (8:00-16:00) a sobotu (8:00-14:00) a někdy pořádá také akce pro děti. Zůstaňte v obraze a koukněte na program zde.

Hala 22 je krytý pavilon Pražské tržnice v Holešovicích, který nabízí velký výběr a dobré ceny sezónního ovoce, zeleniny, masa a ryb. Nechybí ani koutek s holandským sýrem, uzbeckými specialitami a farmářskými mléčnými výrobky. Pražská tržnice má navíc několik restaurací a kaváren, často se zde konají designové trhy i gastronomické festivaly. Více informací naleznete zde. Trh je otevřen každý den podle následujícího rozvrhu: pondělí, úterý, středa a pátek (8:00-17:00), čtvrtek (8:00-19:00) a sobota (8:00-14:00). Nakoupíte zde i během chladnějších měsíců! Trh je otevřený i v zimě, jen s určitými omezeními.

V Hale 22 nakoupíte i v zimě.

Pokud chcete, aby trhy dorazily za vámi, nebo si vybrané produkty toužíte pouze vyzvednout na vámi zvoleném místě, objevte výběr farmářských produktů na Scuk. Vše od masa a ryb až po zeleninu – přesně jako na trhu, po celý rok a kdykoli k dispozici. Skvělý způsob, jak objevovat různé české farmy.

Supermarkety

Kde běžně nakupuji potraviny? Mým nejoblíbenějším řetězcem je Albert, jehož pobočky najdete po celém městě. Sortiment, který nabízejí, se ale může oblast od oblasti lišit. Nakoupíte zde vše pro každodenní spotřebu, třeba cereálie, maso, mléčné výrobky a nápoje.

Billa nabízí nejen slušný výběr produktů, ale také trvalé slevy na některé základní potraviny, jako je ovoce, granola, sýry a konzervy.

V Česku si můžete vybírat i z mnoha dalších supermarketů, jako je Lidl, Kaufland či Tesco.

Pokud si chcete potraviny a produkty z oblíbených pekáren a kaváren nechat doručit až domů, vyzkoušejte Rohlik nebo Košík.

Nabídka bylinek na Jiřáku.

Delikatesy

Rádi byste ochutnali produkty dovezené z Itálie, Francie i dalších zemí? V Praze najdete mnoho gurmánských obchodů, které tyto delikatesy nabízejí.

Delmart je řetězec s vlastním dovozem francouzských sýrů, italských, španělských i dalších lahůdek. Nabízí i balené sendviče, saláty a přílohy, které se hodí pro rychlý pracovní oběd.

Když v pátek hledám skvělé prosecco, najdu ho v obchodech Moje Kredenc. Na jejich pobočce na Floře někdy narazíte i na připravený roastbeef. Moje Kredenc nabízí také různé italské předkrmy, vína a maso.

Sklizeno je dalším místem pro všechny milovníky jídla. Čerstvé maso, vejce, mléčné výrobky, zákusky a pečivo, káva a vína. Najdete zde také spoustu připravených pokrmů, které můžete jednoduše ohřát. Nabídka Sklizeno uspokojí milovníky biopotravin, raw stravy, ale i vegany.

Řetězec Sklizeno nabízí široký výběr kvalitních potravin.

Marks & Spencer nabízí široký výběr kvalitních britských produktů a na jejich stránkách najdete i pár receptů. Objevte jejich nabídku zde.

Speciální gastronomie

Itálii mám vážně ráda, proto bych tady chtěla zmínit ještě několik míst s italskými specialitami. Jejich ceny budou sice vyšší, ale kvalita jídla vás určitě potěší.

Wine Food The Italians je velký italský řetěžec s delikatesami, restaurací i vlastní pekárnou. Široký výběr vín, sýrů a masa, hotová typicky italská jídla (např. boloňská omáčka na těstoviny, lasagne, melanzane) i vynikající domácí zmrzlina.

Italské speciality ve Wine Food The Italians.

Pokud vám chybí Parmiggiano Reggiano nebo Pecorino Romano, určitě si pochutnáte v La Formaggeria Gran Moravia. Spárujte sýr se sklenkou vína, dejte si čerstvé těstoviny a užijte si romantický večer. La Formaggeria má pobočky nejen v Praze, ale i po celé České republice.

A kde v Česku nejraději nakupujete vy? Napište nám svoje tipy!

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.