Z horských lázní až do umělecké galerie. Kam v Česku vyrazit na výlet?

Chcete vzít své známé z ciziny na výlet nebo jim jen předat tip na zajímavé destinace? Doporučíme vám místa na mapě naší země od Slezska až po severozápadní Čechy. Užijte si funkcionalistickou architekturu, horské túry, minipivovary a mnohem víc. Náš redakční tým vybral své favority.


Veronika ČÁSLAVSKÁ

Most: Popelka severozápadních Čech

Svým způsobem trochu ušmudlané, ale přesto okouzlující místo. Historické město Most bylo v 70. a 80. letech téměř úplně zničeno kvůli hnědouhelným dolům, které se rozšířily po celé oblasti. V souladu s tehdejším architektonickým stylem nazývaným brutalismus bylo vystavěno nové centrum města. Nyní ho tak tvoří spousta betonu a zajímavých konstrukcí, které jinde neuvidíte. Přesně jak píše časopis A2: „Most není žádný komunistický Frankenstein, ale nedoceněný unikát.“ S rekultivací míst, která dříve sloužila jako uhelné doly, vzniká na severozápadě Čech množství zajímavých projektů. Například jezero Most, které nabízí skvělé podmínky pro venkovní koupání zdarma, spoustu občerstvení a zábavy pro dospělé i děti. Most navíc obklopuje krásná příroda. Co takhle se projít na hrad Hněvín a poté se odměnit v nedávno otevřeném Minipivovaru Most?

Zjistěte více o městě a jeho okolí.


Klára NEKVASILOVÁ

Kutná Hora: Město se stříbrnou minulostí

Máte rádi místa plná historie, přírody i sympatických kaváren? Vyrazte na výlet do Kutné Hory. Toto malé město ve středních Čechách bývalo ve středověku bohatým centrem těžby stříbra, což výrazně ovlivnilo jeho podobu. Kutná Hora je díky své dávné slávě plná pozoruhodných historických památek a město je proto zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Udělejte si čas na návštěvu ikonického chrámu svaté Barbory nebo dalších působivých míst, jako je Sedlecká kostnice, kostel svatého Jakuba, Vlašský dvůr či Galerie Středočeského kraje (GASK) v Jezuitské koleji. K posledním dvěma zmíněným symbolům Kutné Hory patří také jejich přilehlé zahrady, kde můžete jen tak relaxovat a vychutnat si kávu nebo drink. Jestli chcete raději aktivně odpočívat v místní zeleni, vydejte se na Královskou procházku – půvabnou stezku podél říčky Vrchlice. A pokud máte náladu na dobrodružství, můžete navštívit středověké stříbrné doly a prozkoumat město z podzemí.

Naplánujte si svůj výlet do Kutné Hory.


Vojtěch TKÁČ

Karlova Studánka: Horské lázně a nejčistší vzduch

Hory, horké prameny, lázně. Co by se mohlo pokazit, když si dovolenou vyberete na základě této kombinace? Karlova Studánka je nádherné pohádkové město ležící na severní Moravě. Vzduch je zde údajně nejčistší ve střední Evropě. Určitě vyzkoušejte čerstvou minerální vodu z horkého pramene. Legendy říkají, že místní voda má léčivou sílu. A je zdarma – podobně jako okolní Jeseníky, které můžete obdivovat, jak se vám zamane. Absolvujte oblíbenou naučnou túru Bílá Opava, která vás zavede z Karlovy Studánky až na Praděd, druhou nejvyšší horu České republiky. Pokud pojedete v zimě, nezapomeňte na lyže nebo snowboard. Budou se hodit ve střediscích jako Karlov a Kopřivná. Na své si tu přijdou i filmoví fanoušci, kteří určitě poznají ikonický Slezský dům, který proslavila oblíbená komedie S tebou mě baví svět.

Získejte více informací o lázních a jejich kouzelném okolí.


Monika KRÁLOVÁ

Zlín: Kus Ameriky na Moravě

Mrakodrap, cihlové domy a filmové ateliéry. Perfektní lokace pro starý film Woodyho Allena, že? Ale nemusíte cestovat přes Atlantik, abyste se cítili jako Annie Hall. Stačí jet do Zlína! Na počátku 20. století bylo toto místo malým moravským městečkem, kde na ulicích kvákaly husy. Pak přišli Baťovi a přebudovali Zlín v moderní město s výškovými budovami, uměleckými salony a filmovými ateliéry. Dnes zde můžete obdivovat funkcionalistickou architekturu a galerie, projet se s páternosterem nebo nakouknout do míst, kde působili mistři české animace jako Karel Zeman.

A tip na perfektního průvodce? Podívejte se na praktickou USE-IT mapu vytvořenou místními.


Anna GUSAKOVA

Opava: Perla Slezska

Gotické kostely, krásné zahrady nebo koupaliště z roku 1931. Útulné město Opava je jedním z historických center Slezska. Začněte svůj výlet šálkem špičkové kávy v Kupkafe nebo Máma mele kafe. Projděte se kolem proslulé radnice Hláska a atypické fontány zvané Koule, která funguje jako model sluneční soustavy. Opava je plná zeleně a městských parků. Nezapomeňte vylézt na Ptačí vrch, nejen kvůli výhledu na starý minoritský klášter, ale také za sochami místního umělce Kurta Gebauera. Pokud chcete zažít více umění, zakončete svůj výlet prohlídkou KUPE, kulturně-uměleckého prostoru ve zrekonstruované vodárenské věži u nádraží. A kdykoli dostanete žízeň, můžete se zastavit na skvělé plzeňské pivo v legendární hospodě U Bílého koníčka.

Pokud hledáte více informací o prohlídkách památek, podívejte se na oficiální web města.

A vaše oblíbená místa v České republice? Neváhejte a sdílejte je s námi!

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.