Oblíbené vánoční pochoutky. Na které nedá dopustit redakce Rozumiju?

Vánoce, Vánoce přicházejí! A vánoční kouzla se odehrávají i v kuchyni. Obalování řízků, smažení kapra, bramborový salát, který se chladí v lednici, a stoly prohýbající se pod tácy s cukrovím k českým Vánocům zkrátka neodmyslitelně patří. Které lahůdky během tohoto období nesmí v Česku chybět? Připravili jsme pro vás výběr dobrot, bez kterých se neobejdeme my.

Veronika THOR

Bramborový salát

A rovnou na tisíc způsobů! Každoroční diskuse: s majonézou, nebo s jogurtem? S jablky, nebo bez? Odvážní dokonce přidávají i gothaj. Na Vánoce vás čeká tolik návštěv, že si o rozmanitosti bramborových salátů dokážete udělat dost dobrou představu. A po Novém roce? Většinou tuhle pochoutku zase rok nemusíte mít na talíři.

Klára NEKVASILOVÁ

Perníčky

Sezónu pečení cukroví každoročně zahajují perníčky. Ty totiž potřebují do Vánoc změknout a jejich kořeněná vůně navíc zaručeně navodí sváteční atmosféru, i když na vás za okny ještě vykukují barvy podzimu. Střídáme se u válení i vykrajování a když už nám z těsta zůstane jen kulička tak akorát do dlaně, ručně z ní modelujeme nějaký patvar. Jednou to byl rádoby pejsek, jindy trochu pokřivené srdce. Výsledek pak přidáme do trouby k poslední várce. Hned po upečení si tenhle kousek rozdělíme, uděláme si kafe a společnou ochutnávkou přivítáme čas Vánoc.

Lucie DANDOVÁ

Vánočka

Vánočka – kynutá pochoutka, která má Vánoce přímo v názvu. A proto u vás doma na svátky nesmí chybět. Někteří zadělávají těsto z Hery, jiní z másla, a největší fajnšmekři ze sádla. Někomu kyne přes noc, někdo ji má do dvou hodin v troubě. U někoho ochutnáte vánočku pletenou z šesti pramenů, mistři vám nabídnou kousek z devítipramenné krasavice posypané oříšky. Ať už vánočku pletete jakkoliv a z čehokoliv, vždycky se ale najde někdo, kdo z ní vynípe všechny rozinky. Každý má vánočku rád zkrátka trochu jinak. S cukrem, marmeládou, máslem nebo Nutellou – je to jedno. Vánoce bez ní by ale nebyly Vánoci!

Barbora VÁGNEROVÁ

Linecké cukroví

Každoroční diskuse o tom, jaká je ta jediná správná marmeláda, kterou slepovat linecké cukroví (višňová, rybízová, nebo snad malinová?), je jen jednou z mnoha kontroverzí, které toto cukroví obklopuje. I když ve svém názvu nese jméno rakouského města Lince, tam linecké těsto nikdo nezná. Říkají mu zkrátka křehké těsto. U nás ho ale zná každý a během období Vánoc ochutná to nejlepší od maminky, babičky, tety, návštěv, kolegů v práci a kamarádů, zkrátka každého, kdo všechna setkání v prosinci a začátkem ledna končí slovy: „Počkej, nechceš trochu cukroví?!“

Ať už je to s původem jeho názvu nebo i samotného cukroví jakkoliv, nesmí chybět v žádné české domácnosti.

Detektivní příběh o původu názvu lineckého cukroví si můžete přečíst zde.

Brněnský Turbomošt

Kdo někdy v předvánočním čase navštívil Brno, určitě si všimnul všudypřítomných stánků s Turbomoštem .A o co že se jedná? Jak už název napovídá, hlavní ingrediencí je horký jablečný mošt. Nápoj je dochucený tradičním vánočním kořením, jako je skořice, badyán nebo hřebíček. Aby vás nápoj náležitě vánočně rozzářil, patří do něj i panák jablkovice.

Vojtěch TKÁČ

Staročeská cibulačka

Možná nepatříte k fanouškům hrachovky ani zelňačky. Rybí polévka vám taky úplně nevoní? Vyzkoušejte staročeskou vánoční cibulačku. Vinná cibulová polévka má své místo především ve Francii, ale ochutnáte ji také v mnoha českých rodinách. Zaujme příjemnou sladkokyselou chutí a hnědavou barvou. Prim v ní kromě cibule hraje také zeleninový či masový vývar a suché bílé víno, které pokrmu dodává vůni.

Zjistěte o této polévce víc!

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.