Kulturní křižovatky. Víte, že tyto osobnosti mají ukrajinské kořeny?

Kulturní dědictví Ukrajiny přesahuje její hranice. Třeba až do srdce Hollywoodu a světového kulturního průmyslu. Ukrajinský vliv je v popkultuře dlouhodobě viditelný, ale často překvapivý. Tyto celebrity se proslavily na stříbrném plátně, módních molech či koncertních pódiích. Objevte, jak jejich ukrajinské kořeny ovlivnily jejich tvrobu nebo přispěly k úspěchu.

Sylvester Stallone

Ztělesnění odhodlání a síly v amerických filmech. Sylvester Stallone se proslavil řadou ikonických akčních rolí v čele s Rockym a Rambem. Předkové z matčiny strany byli imigranti z Oděsy, kteří byli po přestěhování do USA nuceni skrývat své židovské kořeny. Sylvester se svou matkou později navštívil Ukrajinu a zemi mnohokrát veřejně podporoval. Historii triumfů a pádů Ukrajiny symbolicky reflektuje i hercová pracovní morálka a odolnost. 

Mila Kunis

Z ukrajinských Černovic přímo do USA. Herečka Mila Kunis emigrovala se svými rodiči už jako dítě. Na hollywoodské scéně se poprvé prosadila díky seriálu That ’70s Show a postupně se stala vyhledávanou hvězdou. Milu obsazují do komedií a romantických filmů, ale také oceňovaných drama snímků, o čemž svědčí třeba hit Černá labuť. Ukrajinské kořeny jsou neodmyslitelnou součástí její identity, o které vždy mluví s hrdostí. V posledních dvou letech se často vyjadřuje k probíhající válce.

Vera Farmiga

Populární herečka Vera Farmiga uchvátila diváky svými výkony v komedii Lítám v tom nebo horrorové sérii The Conjuring. Ukrajinské kořeny u ní hrají důležitou roli – její rodiče pocházejí z kulturně bohatého regionu západní Ukrajiny. Vera Farmiga údajně dodnes často mluví ukrajinsky i doma. Ve volném čase zároveň praktikuje některé východní zvyky a tradice, které ji spojují s rodinnými předky.

Milla Jovovich

Narodila se srbskému lékaři a ukrajinské herečce v Kyjevě. Milla Jovovich se stala hvězdou akčních filmů díky své roli ve franšíze Resident Evil. Nicméně její nejvíc ikonickou postavou už víc než 25 let zůstává osobitá Leeloo z filmu Pátý element. Její barvitá kariéra herečky a modelky svědčí o pestrosti ukrajinské kultury, kterou reprezentuje.

Leonardo DiCaprio

Pravděpodobně jste viděli filmy jako Titanic, Revenant, Vlk z Wall Street nebo jiný z mnoha dalších hitů s Leonardem DiCapriem. Ale věděli jste, že má předky z Oděsy? Narodila se tam jeho babička Olena Smirnova, která musela opustit Ukrajinu během Velké říjnové socialistické revoluce. Ukrajinské dědictví je méně známou součástí osobnosti Leonarda DiCapria, přesto opakovaně uvedl, že se díky své babičce částečně cítí jako Oděsan.

Olga Kurylenko

Herečka z města Berďansk se prosadila na mezinárodní filmové scéně díky různým filmovým rolím a žánrům. Od bondovky Quantum of Solace po sci-fi epos Nevědomí, Olga do svých postav vždy otiskne kousek ukrajinské elegance. Patří zároveň mezi nejúspěšnější ukrajinské modelky. Objevila se na obálkách mnoha módních časopisů, mezi nimiž nechybí Elle, Vogue a Marie Claire.

Dustin Hoffman

V povědomí široké veřejnosti se pohybuje už šestým desetiletím. Dnes je Dustin Hoffman mnohými považován za jednoho z nejlepších žijících herců. Kromě šesti Zlatých glóbů, dvou Oscarů a jedné ceny Emmy má mimo jiné i ukrajinskou krev. Židovská historie jeho rodiny byla dlouho považována za tabu a se svými příbuznými o ní nemluvil. Od roku 2016 se už nicméně ví, že Hoffmanovi prarodiče byli imigranti z Bílé Cerkve.

Katheryn Winnick

Herečka, která na sebe upozornila skrze historický seriál Vikingové, kde ztvárnila válečnici Lagerthu. Katheryn Winnick se objevila například i ve filmu Jako za starejch časů po boku Al Pacina a Christophera Walkena. Narodila se v Kanadě ukrajinským imigrantským rodičům a odmalička mluví plynně ukrajinsky. Vazbu k rodné zemi svých předků nepřerušuje ani nyní, kdy hlasitě podporuje ukrajinské vojáky na svých sociálních sítích.

Steven Spielberg

Dneska už nikdo nepochybuje o tom, že je Steven Spielbergův režisérský génius. Ranou tvorbu, včetně válečného dramatu Schindlerův seznam, zásadně ovlivnila historie jeho rodiny. Všichni jeho prarodiče byli ukrajinští Židé, kteří narodili v místech jako Kamjanec-Podilskyj a Sudylkiv. Ukrajinu navštívil poprvé v roce 2006 při představení dokumentu o holocaustu Spell Your Name v Kyjevě. Spielberg potvrzuje vliv ukrajinské kultury na světovou kinematografii.

Bob Dylan

Robert Zimmerman alias Bob Dylan je hudebním ztělesněním amerického folku. Přesto jeho kořeny sahají do ulic Ukrajiny prostřednictvím židovských předků. Jeho prarodiče, kteří utíkali před represivním sevřením Ruského impéria, našli nové útočiště ve Spojených státech. Dylanův lyrický talent, za který získal mimochodem i Nobelovu cenu za literaturu, nese váhu osudu jeho rodiny.

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.