Volnočasové aktivity pro děti. Z jakých můžete vybírat?

Vhodně zvolené volnočasové aktivity jsou pro rozvoj dětí stejně důležité jako vzdělávání ve škole. Pomáhají dětem odbourat stres, potkat nové kamarády, zvyknout si na nové prostředí, ale také rozvíjí jejich osobnost. Z jakých možností můžete vybírat? Připravili jsme pro vás několik tipů na volnočasové aktivity v Praze, Brně a Ostravě – největších městech v Česku.

Aktivity, které rozvíjí kreativitu

Nezáleží na tom, zda se vaše děti pustí do malování nebo začnou hrát na hudební nástroj. Obě možnosti jim pomůžou rozvíjet jejich představivost, cvičit jemnou motoriku, rozšiřovat slovní zásobu, trénovat paměť a kritické myšlení. Co je však nejdůležitější: tvůrčí činnosti můžou podpořit jejich sebedůvěru a posouvat sociální dovednosti. A přesně to děti potřebují pro život v nové zemi nejvíc.

NAŠE TIPY

Kreativní workshopy v centru Vzletná

Kreativní centrum Vzletná na pražské Letné pořádá pro děti z Ukrajiny speciální dílny, kterých se můžou zúčastnit i jejich rodiče. A jaké workshopy Vzletná připravila? Děti tu můžou například vymýšlet komiksy nebo začít ilustrovat.

Základní umělecká škola Veveří

Žijete v Brně? Místní Základní umělecká škola Veveří nabízí hudební a výtvarné kurzy pro ukrajinské děti už od pěti let. Pokud se chcete porozhlédnout po dalších volnočasových aktivitách v Brně, podívejte se na webové stránky ukrajina.brno, kde zjistíte, co dalšího město Brno pro děti z Ukrajiny pořádá.

Výtvarné dílny v ostravské galerii

Galerie výtvarného umění v Ostravě poskytuje uprchlíkům z Ukrajiny nejen volný vstup na výstavy, ale pořádá také tvůrčí dílny pro děti od 1,5 roku v doprovodu rodičů. Termíny dílen jsou individuální.

Sportovní aktivity, díky kterým si děti najdou snáz nové kamarády

Cvičení je prospěšné v jakémkoliv věku. Sportování dětí, zejména těch nejmenších, má však významný přínos pro jejich celkový vývoj. Věděli jste například, že sport může zlepšovat i kognitivní funkce? A nejen to. Třeba kolektivní hry formují osobnost dětí i tak, že se učí týmové spolupráci, přijímat prohry i výhry. Skvělé na sportu také je, že se jedná i o společenskou aktivitu. Dětem tak nepřináší pohyb jen příjemné strávený čas, ale i nové přátele.

Jak zlepšit duševní zdraví svých dětí?

Zde najdete tipy, které by mohly pomoci psychice vaší i vašich dětí.

NAŠE TIPY

Sportovní kluby v Praze

Mnoho sportovních klubů a sdružení pomáhá ukrajinským dětem a otevírá pro ně speciální tréninky. Mrkněte třeba na webové stránky na PRAHA SPORTOVNÍ, kde si můžete vybrat ze spousty aktivit – jak podle druhu sportu, tak čtvrti, ve které bydlíte.

Bezplatné sportovní lekce v Brně a okolí

Sportovní aktivity nabízejí i jihomoravské sportovní kluby. Ukrajinské děti žijící v Brně a okolí se můžou účastnit různých lekcí v šedesáti klubech – třeba basketbalu, fotbalu nebo plavání. Stačí si vybrat sport, který má vaše dítě rádo, a vyplnit registrační formulář.

Skautské oddíly, které fungují po celé republice

Skauting je pro děti skvělou příležitostí, jak trávit volný čas aktivně, najít si kamarády, zdokonalit se v českém jazyce a poznávat přírodu. Děti se totiž ve skautu učí různé hry a sporty. A skvělé je, že skauting funguje po celé republice. Můžete si tedy vybrat oddíl, který je nejblíže vašemu bydlišti.

Jak najít nejlepší aktivity pro vaše děti v místě vašeho bydliště?

1. Podívejte se na webové stránky ve vaší lokalitě – oficiální stránky vašeho okresu nebo města.

2. Najděte si spřízněné skupiny na sociálních sítích.

3. Spojte se s ostatními maminkami a inspirujte se.

Výlety, během kterých děti objevují okolní svět

Při plánování volnočasových aktivit svých dětí nezapomeňte také na výlety, například do přírody. Proč právě tam? Čas strávený v přírodě umožňuje dětem rozvíjet všechny smysly, zlepšuje koncentraci a stav kognitivních funkcí.

NAŠE TIPY

Český Grand Canyon

Vápencový lom Velká Amerika představuje oblíbenou lokalitu turistů i filmařů. Ačkoliv český Grand Canyon vypadá jako z Arizony, nachází se jen 20 km od Prahy a lze se k němu dostat jak autem, tak i veřejnou dopravou. Ideální je nasednout na autobus ve stanici Zličín a vystoupit na zastávce Mořina. Další možností je jet vlakem na zastávku Karlštejn – v tomto případě vám pak cesta do Velké Ameriky zabere asi hodinku pěšky.

ZOO v Brně

Pokud nemáte čas na výlet daleko do přírody, skvělou alternativou je zoologická zahrada. Například brněnská zoo nabízí aktivity pro komentované prohlídky a tvořivé kurzy pro předškoláky.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Výlet do Rožnova pod Radhoštěm je výletem nejen do přírody, ale i do světa staré kultury. Najdete zde totiž Valašské muzeum v přírodě, největší svého druhu v Česku. Rožnovský skanzen zachycuje místní folklór, zvyky a historické řemeslné technologie a od dubna navíc nabízí vstup zdarma pro ukrajinské uprchlíky.

Máte tip na zajímavou volnočasovou aktivitu? Sdílejte ji s námi.

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.