Poznejte současnou českou hudbu. Kdo z mladých umělců vybočuje?

Rádi byste svým známým z Ukrajiny či jakékoliv jiné země světa představili, jak zní současná česká hudba? Máme pro vás tipy od něžné písničkařiny přes tvrdé kytary až po úderné techno a osobitý rap. Ačkoliv už je striktní žánrové nálepkování přežité, doporučujeme doporučujeme mladé umělce a umělkyně na základě několika stylů. Toto jsou hudebníci, kteří v České republice boří stereotypy a vybočují ze zajetých kolejí.

R&B

7krát3

Štěpán Hebík se představil už před lety jako frontman reggae skupiny Pub Animals. Až pod pseudonymen 7krát3 se ale zapsal do povědomí tuzemské veřejnosti a získal například i Cenu Anděl. Jeho sametový falzet obalený do barevného R&B outfitu v Česku chyběl.

POP

Annabelle

Zpěvačka Annabelle potvrzuje, že rozdělovat hudbu na „lokální“ a „světovou“ už dávno nedává smysl. Její popové hity totiž fungují nejen na pódiích českých klubů, ale sbírají statisíce poslechů i na globálních streamovacích platformách. Fotografie Annabelle stejně jako v případě hudebnice Lenny ozdobila billboard na ikonickém Times Square. Obě umělkyně přitom pojí i spolupráce s producentem jménem Fiedlerski.

TECHNO

Bratři

Není tajemstvím, že se vliv nedalekého Berlína projevuje nejen na pražské gastronomii, ale i kultuře. Za jeden z hlavních příkladů lze označit dvojčata Jiřího a Ondřeje Veselé, kteří pod jménem Bratři úspěšně míchají estetiku industriálního techna s živými bicími a syntezátory.

RAP

Hellwana & Arleta

Český rap byl dlouhodobě výsadou zejména mužů. Status quo se naštěstí konečně mění a ke slovu se dostávají i výrazné ženské hlasy. Mezi osobitými českými rapperkami nejde přehlédnout zejména Hellwanu nebo Arletu, které svůj zvuk doplňují i o prvky trapu či experimentální elektroniky.

INDIE

Dukla

Život mileniálů, český underground a milovaná místa Prahy. Nejen těmito motivy se hemží texty trojice Dukla. Kapela se stala modlou českých hipsterů a pro mnohé i synonymem pražské indie scény. Vaše procházky po Vinohradech nebo okolo I.P. Pavlova už nikdy nebudou stejné.

FOLK

Amelie Siba

Písničkářka Amelie Siba okouzlila českou hudební komunitu už se svou debutovou deskou Dye My Hair. Akustická kytara, introspektivní texty a citlivý zpěv představil mladou hudebnici, která se nenechává svazovat zbytečnými předsudky. Na kontě má prestižní ocenění i úspěch v zahraničí.

ELECTROPOP

Bert & Friends

Kapela kamarádů a špičkových muzikantů Bert & Friends překračuje nejen žánrové škatulky, ale i hranice času a prostoru. Díky absurdním videoklipům i zvukomalebným poetickým textům se skoro zdá, že kapela do Česka přicestovala z paralelního vesmíru. Pokud hledáte něco opravdu jedinečného, vaše pátrání je u konce.

SOUL

Annet X

Signál, že může pop music znít čerstvěji, než byli posluchači několik dekád zvyklí? Hudba zpěvačky Annet X, čerstvé držitelky hudební ceny Apollo. Mezi češtinou, angličtinou a ruštinou proplouvá Aneta Charitonova podobně jako mezi sametovým soulem, popovými hity a R&B šmrncem.

PUNK

Skywalker

Čtyřčlenná kapela Skywalker úspěšně nachází rovnováhu mezi tvrdostí a melodičností. Patří mezi přední zástupce současné hardcore hudby, která si ale občas odskočí k motivům nulkového pop-punku i devadesátkového hip-hopu.

COUNTRY

Frankie & The Deadbeats

Country má v Česku letitou tradici. Ne vždy se však o něm mluví pozitivně. Díky Frankie & The Deadbeats se žánr stává opravdu cool. Písně o kovbojích a snílcích odkazují na americké westerny, přesto členům kapely ale nechybí táborákové češství. Poslouchejte zásadně s kloboukem na hlavě.

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.