Tipy co navštívit v Praze od fotografky Anny Gusakove - Blog Rozumiju

Ahoj, tady Anya! Co dělat o víkendu v Praze?

Vždycky, když s přítelem cestujeme, připravím si seznam míst, na které bych se ráda podívala. Muzea, parky, botanické zahrady, krásné čtvrti, restaurace… A ani s Prahou to nebylo jinak. Připravit si seznam míst, která stojí za to navštívit, byl můj osobní druh terapie. Doufám, že se vám budou líbit stejně jako nám.

Život v zeleném městě

Věděli jste, že Praha patří mezi nejzelenější města v Evropě? Více než 50 % jejího území pokrývají parky, zahrady a jiná zeleň.

Tipy co navštívit v Praze od fotografky Anny Gusakove - Blog Rozumiju
Letenské sady nabízí unikátní pohled na velkoměsto.

Nejradši mám Letenské sady. V tomto rozlehlém parku najdete jeden z nejúžasnějších panoramatických výhledů na Prahu. Být vámi, dala bych si kávu nebo čaj někde v Bubenči a pak bych vyrazila na procházku Letenským parkem na Čechův most. Po cestě potkáte mnoho fotogenických míst a nakonec dojdete přímo do krásného Starého Města pražského.

Tipy co navštívit v Praze od fotografky Anny Gusakove - Blog Rozumiju
Nádherný výhled z Letenských sadů.


Když už mluvíme o Bubenči, napadá mě další krásný park – Stromovka. Pokud chcete na piknik někam, kde nenarazíte na mnoho turistů, je Stromovka tou nejlepší volbou. Mimochodem, jedná se o zatím největší park v Praze. Stromovce se také říká Královská obora, protože vznikla ve 13. století jako obora pro nedaleký letohrádek. Můžete tam dokonce potkat různá zvířata, včetně bobrů, vyder a volavek. Děti zabavíte na unikátním hřišti Kaštánek s železobetonovými sochami, které před více než 50 lety vytvořil sochař Olbram Zoubek se svojí manželkou Evou Kmentovou.


Dalším místem, které jsme si zamilovali, jsou Vinohrady. Určitě byste měli navštívit Grébovku (Havlíčkovy sady), která nabízí jedinečný výhled na Prahu přes vinice a mnoho jejích koutů připomíná romantickou Itálii. Podle mě není lepší místo na první rande nebo nabídku k sňatku – třeba v umělé jeskyni Grotta. Po dlouhé procházce si můžete odpočinout se sklenkou vína a pokochat se okouzlujícím výhledem.


Ráda bych vám také představila Divokou Šárku. Nejlepší na ní je, že vůbec nepřipomíná klasický park. Naopak, vypadá jako divoký les se skalami stvořenými pro pěší turistiku – a to vše v Praze. Najdete tu spoustu dlouhých a příjemných cest ideálních na procházky. Na naši první návštěvu Divoké Šárky asi nikdy nezapomeneme – potkali jsme se tam totiž s jelenem.


Pokud jde o parky a zahrady, Praha má hodně co nabídnout, takže je na čase, abyste i vy našli své oblíbence.

To, co mám vždy a navždy nejradši: jídlo

O jídle můžu mluvit doslova pořád. Od té doby, co jsem začala cestovat do zahraničí a objevovat kuchyně různých zemí a kultur, je jídlo mým koníčkem a zároveň jednou z mých největších vášní. Na Praze z gastronomického hlediska miluji hlavně to, že město nenabízí jen jídla různých kuchyní, ale všechny zde také mají velmi originální zástupce.

Začneme pekárnami, protože „není dne bez chleba“ je moje motto. Nejlepší pekárna ve městě je podle mě bezpochyby La Forme. Najdete ji na dvou lokalitách, ale já preferuji tu nově otevřenou na Krkonošské, která je větší a patří k ní nádherný zelený dvorek. Na druhém místě je Kro. Kro není jen o chlebu, ale nabízí i vynikající kávu a ve dvou lokalitách můžete také ochutnat jejich skvělé jídlo. Zkuste a nebudete litovat. A v neposlední řadě – Artic bakehouse. Mají tři různé prodejny a podle mě uděláte nejlépe, když zajdete do té na Újezdě 11. Proč? Protože si můžete objednat croissant, horký sendvič z jejich kváskového chleba nebo flat white a přes krásné Petřínské sady dojít rovnou na Malou Stranu a Pražský hrad. Nebo začněte ráno snídaní v Café Savoy. Koncept této restaurace je inspirován starými vídeňskými kavárnami. Ale malý tip z vlastní zkušenosti: nezapomeňte si zarezervovat stůl!

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.