Veřejná doprava přehledně a bez komplikací

Pohybujte se po městě bez stresu. Jízdní řády najdete na zastávkách nebo třeba v mobilní aplikaci. Jízdenky nemusíte mít fyzicky u sebe, bude vám stačit i SMS jízdenka nebo dobitá kartička dopravního podniku. V různých městech nicméně možná narazíte na místní specifika. Liší se od sebe Praha, Brno a Plzeň?

Kde zaplatím jízdenky?

Obecně platí, že pokud nastupujete do dálkového nebo meziměstského autobusu, platíte jízdné u řidiče. Pokud vyrážíte jen na kratší cestu, s platbou u řidiče se častěji setkáte v menších městech a na vesnicích, zatímco ve velkých městech (Praha, Brno i Plzeň) s integrovanou hromadnou dopravou si jízdenky kupujete předem. Lístek pak platí v téměř všech dopravních prostředcích daného města i v přilehlých tarifních pásmech.

Ceny jízdného se liší podle způsobu dopravy i věku cestujícího. Studenti mladší 26 let mají nárok na 50% slevu na jízdné po celé ČR, pokud se prokážou patřičnými dokumenty – třeba studentskou kartičkou ISIC či Žákovským průkazem. Když cestujete mezi městy, vyplatí se koupit si jízdenku předem. Jednoduše si tak můžete zarezervovat místo ve vlaku nebo dálkovém autobusu – někdy i zadarmo.

Šikovné vyhledávání spojů online

Užitečnými pomocníky jsou internetové stránky IDOS (v CZ/EN/DE) a Mapy.cz (CZ/EN/UA/DE/PL/SR), které vám pomohou najít ta nejvýhodnější spojení. IDOS vám navíc ukáže i detaily cesty včetně přestupů či dopravce a Mapy vám nabídnou přehlednou vizualizaci vaší trasy.

Praha: Město pohodlných spojů

V hlavním městě České republiky jezdí hromadná doprava téměř nonstop. Praha je jediné město v Česku, kde najdete i podzemní dráhu. Ta má tři trasy a tři přestupní stanice. Tramvaje a autobusy mají také své noční linky, které jezdí většinou každých 30 minut.

Jízdenky pořídíte v automatech na stanicích, v trafikách i přes SMS. Na vybraných pokladnách si můžete pořídit také dlouhodobé jízdné, tedy takzvanou Lítačku či předplatní kupon. Pokud radši zvolíte jednorázovou jízdenku, nezapomeňte ji označit ve validátoru. V metru ho najdete před vstupem do stanice, v autobusech a tramvajích většinou na přidržovacích tyčích.

Aktuální informace o pražské dopravě hledejte na stránkách Dopravního podniku, které jsou dostupné v češtině a angličtině.

Brno: Projeďte se šalinou!

Doprava v Brně je integrovaná do dopravního systému Jihomoravského kraje a jezdí tu převážně tramvaje a autobusy. Tramvajím se v Brně nářečně říká „šaliny“ a pokud si chcete předplatit jízdné, využijete takzvanou „šalinkartu“.

Na cesty po Brně (v zónách 100 a 101) vám postačí jízdenka na 15 nebo 60 minut. Jízdenky si lze pořídit, podobně jako v Praze, v trafice nebo automatu, pokud ale ani na jedno z toho nenarazíte, můžete využít i platbu kartou přímo v „šalině“ – a jestli ujedete méně než 15 minut, část peněz se vám vrátí zpět.

Při cestách po Brně se vám bude hodit vyhledávač na stránkách Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje nebo mobilní aplikace POSEIDON. Další praktické informace o brněnské dopravě najdete třeba na stránce pro turisty.

Plzeň: S jednou kartou do tramvaje, ale i jídelny nebo knihovny

Plzeň je spjata hlavně s ikonickými trolejbusy, v tomto západočeském městě se ale můžete svézt i autobusem nebo tramvají.

Ve všech vozech MHD je možné platit bezkontaktní platební kartou prostřednictvím žlutých platebních terminálů. Fyzické jízdenky si koupíte také v trafikách a automatech. Od května 2004 můžou navíc obyvatelé města získat Plzeňskou kartu, jejíž využití daleko přesahuje rámec jízdného. Lze ji použít i pro platbu parkovného, ve školních jídelnách, místo průkazky do knihovny nebo jako slevovou kartu v rámci bonusového programu Plzeňského městského dopravního podniku. Existuje i její virtuální varianta v podobě mobilní aplikace.

Aktualizace v dopravě naleznete na oficiální webové stránce plzeňské městské dopravy.

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.