Od tenisu po box. Poznejte české a ukrajinské sportovce současnosti

Koníček, vášeň i životní náplň. Sport symbolizuje pro každého něco trochu jiného. Ať už chodíte denně běhat, nebo se jen jednou ročně vypravíte na lyže, sporty jsou všude okolo nás. Které aktuální sportovce z Ukrajiny a Česka byste měli znát pro rozšíření obzorů a pokec s přáteli?

Z obou zemí neustále vychází zástupy úspěšných sportovců. Zatímco Češi vynikají v hokeji či biatlonu, Ukrajincům se daří v gymnastice nebo boxu. Společným jmenovatelem se stal především tenis a atletika, o čemž svědčí i některá aktuální jména v našem seznamu. Mezi české sportovní legendy lze zařadit například gymnastku Věru Čáslavskou, hokejistu Jaromíra Jágra, fotbalového brankáře Petra Čecha nebo atlety Emila a Danu Zátopkovi. Do sportovních dějin Ukrajiny se navždy zapsali jako tyčkař Sergej Bubka, gymnastka Lilia Podkopajevová, fotbalista Andrij Ševčenko či zápasníci Vladimir a Vitalij Kličko. Vyjmenovat všechna zásadní jména současnosti by bylo téměř nemožné. Nabízíme vám proto pětku pozoruhodných českých a ukrajinských osobností, jejichž jména byste měli znát.

Aktuální sportovní osobnosti z Ukrajiny

Elina Svitolinová

Na kurtu opakovaně dokazuje, že patří k aktuálním tenisovým hvězdám. Elina Svitolinová se narodila se v Oděse a postupně se vypracovala až na vrchol tenisového světa. Díky své rychlosti a mentální odolnosti, která často překvapuje soupeřky, si Svitolinová zajistila postavení mezi tenisovými velikánkami dneška. Mimo kurt se věnuje charitativní činnosti a ztělesňuje tak ambasadorku nejen pro ukrajinský tenis, ale rovnou celou společnost. 

Alex Len

Výrazná postava jak svou výškou, tak talentem. Alex Len se stal jedním z nejžádanějších ukrajinských exportů do světa profesionálního basketbalu. Narodil se v Antratsytu a jeho cestě do NBA pomohla cílevědomost a pracovitost. Během svého působení v nejvyšší basketbalové lize přispěl Len významně několika týmům jako Atlanta Hawks a Phoenix Suns, který ho draftovali jako pátého v roce 2013. Nyní hraje za Sacramento Kings. Lenova odolnost a přizpůsobivost mu vysloužily pověst spolehlivého pivota. Zastupuje Ukrajinu na světové basketbalové scéně a nadále inspiruje svým úspěchem proti některým z nejlepších talentů světa.

Julija Levčenková

Vyniká nejen svou výškou, ale také monumentálními úspěchy ve skoku do výšky. Coby ukrajinská hvězda atletiky Julija Levčenková neustále posouvá laťku v soutěžích napříč světadíly. A to doslova. Výjimečná koncentrace a odhodlanost ji přivedly na stupně vítězů v několika mezinárodních turnajích, čímž potvrdila postavení mezi světovou elitou. Narodila se v Kyjevě a její vzestup v atletické komunitě nepřestává inspirovat mladé ukrajinské atlety. 

Oleksandr Usyk

Ukrajinský zápasník par excellence. Oleksandr Usyk se stal jedním z nejrespektovanějších ukrajinských boxerů všech dob. Pochází ze Simferopolu a jeho vzestup na vrchol boxerského světa byl téměř meteorický, v prosinci se utká s obávaným Tysonem Furym. Usykovo vítězství ve World Boxing Super Series, kde se stal šampionem v cruiserweight kategorii, potvrdilo jeho dominanci. Následný přechod k zápasům těžké váhy ještě více upevnil jeho pověst talentovaného a všestranného boxera. Díky svým dosavadním úspěchům i pozoruhodným tréninkovým metodám se těší popularitě mezi experty i příležitostnými fanoušky sportu. Oleksandr Usyk úctyhodně navazuje na bohatou tradici boxu v Ukrajině, a právě píše její další kapitolu.

Oleksandr Zinčenko

Narodil se v ukrajinském městě Radomyšľ, svou profesionální kariéru ovšem začal u FC Ufa v Rusku. Až přestup do Manchester City v anglické Premier League katapultoval Olexandra k mezinárodní slávě. Pod vedením legendárního trenéra Pepa Guardioly se Zinčenko vypracoval v univerzálního hráče, který podává výkony v záloze i obraně. Jeho schopností číst hru ho dělá neocenitelným hráčem jak pro jeho aktuální klub, tak pro ukrajinský národní tým. Zinčenko pokračuje kariéru v Anglii a zůstává symbolem současní generace ukrajinských fotbalistů, nyní hraje za renomovaný Arsenal FC.

Aktuální sportovní osobnosti z České republiky

Ester Ledecká

Zázrak z Prahy, který předefinoval svět zimních sportů. Ester Ledecká jako jediná osoba v historii dokázala vyhrát zlaté medaile ve snowboardingu i alpském lyžování na jedněch zimních olympijských hrách. Její triumf na hrách v roce 2018 v Pchjongčchangu oprávněn otřásl nejen sportovní komunitou, ale de facto i celou Českou republikou. Ačkoliv sbírala úspěchy na sněhu od dětství, na konci minulé dekády se definitivně zapsala mezi nejúspěšnější sportovce v historii země. Mimo svahy je Ester díky své skromné povaze velmi oblíbenou postavou nejen v Čechách i zahraničí.

Lukáš Krpálek

Český judo maestro se ve svém sportu už dávno etabloval jako velikán. Na kontě má zlaté medaile z Olympijský her 2012 a 2016, zároveň se stal několikanásobným mistrem Evropy i světa. Krpálkově dominanci na tatami přispělo spojení čisté síly, špičkové techniky a strategické mysli, která už mnoho soupeřů uvedla v úžas. Jeho cesta z tělocvičen v rodné Jihlavě až k mezinárodní elitě by posloužila jako scénář celovečerního filmu o vášni pro judo. Lukáš Krpálek se nyní připravuje na další Olympijské hry, které se uskuteční příští rok v Paříži.  Kromě toho, že úspěšně reprezentuje svou vlast, inspiruje nespočet nadějných judistů.

Petra Kvitová

Jedna z nejlepších evropských tenistek posledních let. Petra Kvitová o svých dovednostech přesvědčila na nejprestižnějších kurtech světa. Coby dvojnásobná vítězka Wimbledonu a bronzová olympionička mnohokrát uspěla především svou silnou levačkou. Narodila se v malém městě Bílovec a motivovala novou generaci českých sportovců. Kromě svých úspěchů Petra inspirovala mnoho lidí také svým návratem poté, co se do jejího bytu vloupal útočník a sportovkyni napadl. Ve svých 33 letech Kvitová nezpomaluje, stále patří mezi českou špičku se zahraničním přesahem.

Kdo je Markéta Vondroušová? Seznamte se s novou českou tenisovou hvězdou a wimbledonskou šampionkou.

Tomáš Satoranský

Nejtalentovanější basketbalista, který se narodil v Praze? Rozhodně Tomáš Satoranský. Řadí se mezi pouhých pět Čechů, kteří se dostali do NBA. Jeho všestrannost na pozici rozehrávače v kombinaci s dynamikou a vysokým basketbalovým IQ ho učinila cenným hráčem pro týmy jako Washington Wizards a Chicago Bulls. V roce 2022 se vrátil do Evropy a nyní hraje za FC Barcelona spolu s další českou basketbalovou hvězdou Janem Veselým. Oba zásadně přispěli k propagaci basketbalu v České republice, kterou mnohokrát reprezentovali i na mezinárodních turnajích. Tomáš Satoranský, který sám sebe označuje za „kluka z Flory“, se stal inspirací mladých sportovců napříč celou zemí.

David Pastrňák

David Pastrňák, přezdívaný Pasta, patří mezi nejúspěšnější české hráče v NHL. Útočník z Havířova strávil svou americkou kariéru s týmem Boston Bruins a postupně se stal jeho neodmyslitelnou součástí. Po Jaromíru Jágrovi se stal teprve druhým českým hokejistou, který v NHL zaznamenal 100 bodů. Oprávněně ho tak znalci i fanoušci označují za světovou superstar – proslavili ho nádherné akce, nevídané kličky a historické hattricky. Z loňského Mistrovství světa v ledním hokeji si v dresu České republiky přivezl bronz. Ve svých 27 letech přitom teprve vstupuje do možná nejproduktivnější fáze kariéry.

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.