Kam vyrazit na adventní trhy?

Ulice plné světýlek a vánoční výzdoby – nejkrásnější svátky roku jsou tady. Ať už během adventu navštívíte jakékoliv české město, s největší pravděpodobností narazíte na adventní trhy. Stačí jít za špičkou mohutného ozdobeného stromu, který by pod své větve dokázal skrýt stovky dárků. Právě tady, u stánků s vánočními pochutinami a řemeslnými výrobky, na vás dýchne ta pravá vánoční atmosféra.

Adventní trhy nejsou jen o jídle a pití – i když svařák a pražené mandle k nim zaručeně patří. Pořídit na nich můžete i ručně vyrobené dárky či vánoční výzdobu. Nabízí také bohatý kulturní program od zpívání koled po divadlo či dětské dílny. Které české adventní trhy stojí za to? 

Trdelník potkáte na každém rohu – a to nejen na adventních trzích. Turisté si myslí, že se jedná o tradiční českou pochoutku. Má přitom rumunsko-maďarské kořeny. 

Praha – víc než Staromák

Vánoční atmosféra v Praze je kouzelná. Adventní trhy ale nejsou jenom o Staroměstském náměstí. Když už budete v Praze, podívat byste se sem sice měli, ale Praha toho nabízí mnohem víc. Vánočními trhy na náměstí Míru u kostela svaté Ludmily či malebnými trhy na Pražském hradě vánoční zážitky v hlavním městě zdaleka nekončí. Na adventní stánky narazíte i na Andělu, náměstí Jiřího z Poděbrad či na Kampě. Praha je zkrátka plná Vánoc. 

Staroměstské náměstí 

Kdy: 2. 12. 2023–6. 1. 2024

Náměstí Míru

Kdy: 20. 11. 2023–24. 12. 2023

Pražský hrad

Kdy: zatím není známo

Brno – město turbomoštu

Adventní trhy v jihomoravské metropoli mají své kouzlo – a to nejen díky Turbomoštu. Vánoční stánky potkáte na náměstí Svobody, Zelném trhu, Dominikánském náměstí, u Staré radnice i na Moravském náměstí. Jelikož jste na Moravě, ochutnáte tu svařák ve všech podobách – červený, bílý i růžový. Kromě toho, že si v Brně užijete vánoční atmosféru, můžete také pomoci dobré věci. Díky projektu Daruj kelímek lze proměnit vratnou zálohu za dobrý skutek. Přispět můžete 18 dobročinným organizacím. 

Turbomošt vytvořili Lidi z baru. Neodmyslitelnou součástí brněnských trhů je tento nápoj od roku 2009. Jedná se o svařený 100% jablečný mošt z Bílých Karpat se skořicí, hřebíčkem a badyánem. A hlavní ingredience? Jablkovice. 

Náměstí Svobody

Kdy: 24.11. 2023–23. 12. 2023

Zelný trh

Kdy: 17. 11. 2023–23. 12. 2023

Více informací

České Budějovice – kluziště na náměstí

Jižní Čechy jsou krásné – Tábor, Písek, Hluboká nad Vltavou… Žádným výletem nešlápnete vedle. Co se týče adventních trhů, těm na jihu kralují České Budějovice. Během adventu si tam můžete i zabruslit. Kluziště se nachází přímo na náměstí Přemysla Otakara II. 

Náměstí Přemysla Otakara II.

Kdy: 18.11. 2023–6. 1. 2024

Více informací

Pardubice – advent s chutí perníku

Perníčky patří k Vánocům – a k Pardubicím. Kde jinde tedy ochutnat toto tradiční vánoční cukroví? Zapijte ho kvalitním perníkovým latté a jako památku si domů můžete odnést keramický hrneček s nápisem Advent s vůní perníku. Vánoční atmosféru tu nepotkáte jen na náměstí, ale například i u Automatických mlýnů či na zámku. 

Pernštýnské náměstí

Kdy: 2. 12. 2023–24. 12. 2023

Více informací

Liberec – únik do kopců

Zamiřte do hor – nebo alespoň na Ještěd. Možná právě tam potkáte během adventu sníh. Když už tam budete, zaslouží si vaši pozornost i Liberecká radnice – takovou nikde jinde nepotkáte. Právě před ní se každoročně nachází adventní trhy i s vyhlídkovým kolem.  

Náměstí Dr. E. Beneše

Kdy: 29.11. 2023–23. 12. 2023

Více informací

Mapa trhů

Olomouc, Zlín, Hradec KrálovéCheb, Plzeň a mnohem víc. Pokud bychom chtěli zmínit každé adventní trhy v Česku, které stojí za to, byl by seznam nekonečný. Vánoční atmosféra na vás čeká všude, stačí jen vyrazit!

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.