Když se budete jazyky učit kreativně, osvojíte si je rychleji. Jak na to?

Naučit se nový jazyk? Nic snadného. Záleží totiž na mnoha faktorech: na věku, předchozích jazykových zkušenostech, a především na psychické pohodě. Když vás však studium baví, zůstanete motivováni a dosáhnete lepších výsledků. Připravili jsme pro vás proto tipy, jak se učit jazyky kreativněji. Uvidíte, že jazyky můžou být opravdová zábava!

1. Vyzkoušejte inovativní aplikace nebo se učte jazyk sledováním filmů

Vraťme se k tomu, jak se malé děti učí svůj mateřský jazyk. Proč to neudělat podobně? Stejný nápad měli i tvůrci české aplikace Mooveez. Tato aplikace je založena na čtyřech principech – poslouchání, porozumění, napodobování a mluvení. S Mooveez si procvičíte češtinu pomocí unikátních krátkých filmů vytvořených speciálně pro výuku jazyka. Materiály jsou určeny pro začátečníky i pokročilé a obsahují nejdůležitější slovní zásobu, gramatiku a fráze. Skvělou zprávou je, že aplikaci Mooveez si můžete nastavit už i na ukrajinštinu.

Českých aplikací pro Ukrajince je však více. Například LangBee funguje online a na všech zařízeních, takže nemusíte složitě instalovat žádný program. A co je na LangBee tak inovativního? Tato aplikace totiž pracuje na principech umělé inteligence a pomáhá důkladněji procvičovat složitá slova a fráze. Pokud se vám například nedaří osvojit si určitý jev, bude vám doporučovat cvičení zaměřené právě na něj. Další možností je aplikace Včelka, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Karlovou. Včelka obsahuje několik cvičení na procvičení slovní zásoby, správné výslovnosti, poslechu a čtení. Jak Včelka, tak i LangBee jsou pro Ukrajince zdarma.

Pokud jste spíše milovníky filmů než aplikací, tak určitě musíte vyzkoušet Language Reactor. Díky němu totiž můžete sledovat filmy, videa na Netflixu, YouTube nebo jiných streamovacích službách. Language Reactor je vlastně rozšíření prohlížeče, které vám umožní porozumět a učit se z audiovizuálních materiálů v originálním znění.

Proč studovat jazyky?

V první řadě vás musí učení bavit. Znejte i svou motivaci. Kromě toho, že vám nové jazykové znalosti usnadní adaptaci v novém prostředí, přinesou vám i další výhody.

Učení se novému jazyku vám ukáže nový pohled na svět.

Rozhodnutí učit se nový jazyk je dlouhodobý plán. Ten vám dává stabilitu, která je nezbytná pro duševní pohodu.

Budete se cítit šťastnější a spokojenější.

Při učení cizího jazyka se musíte zaměřit na novou slovní zásobu, novou gramatiku nebo jinou výslovnost. Díky tomu se vaše mysl spíš zbaví starostí.

Nové dovednosti vám pomůžou být silnější.

Znalost nového jazyka zvýší vaše sebevědomí a usnadní vám každodenní situace. Budete se zkrátka cítit sebejistěji, že jste to zvládli.

2. Vytvořte si vlastní kreativní slovníček

Zapomeňte na to, jak jste si vedli slovníčky ve škole. Možná pro vás totiž bude mnohem efektivnější odpoutat se od této striktní formy a zkusit na to jít víc kreativně. Čím aktivnější při tvorbě slovníčku budete, tím snadněji si informace zapamatujete. Skvělá volba je sketchnoting, způsob vedení poznámek, kdy místo prostého textu víc pracujete s kresbičkami a ikonami. Právě to, že musíte víc přemýšlet o způsobu, jak informaci zaznamenáte, lépe stimuluje vaše kognitivní procesy a nastartuje celý proces učení mnohem rychleji.

A co dělat, pokud vás kreslení do sešitu nebaví? Vezměte si katalog nebo časopis a doplňte název každé položky v cizím jazyce nebo začněte vytvářet koláže – i tak takovou formu může mít váš kreativní slovníček.

3. Ponořte se do učení oblíbených témat nebo oborů v cizím jazyce

Máte již základní jazykové znalosti? Paráda. Teď je můžete využít tak, že v daném jazyce začnete objevovat témata, které vás baví. Ať už na půjdete jakoukoliv cestou a zvolíte si jakýkoliv obor či oblast, naučíte se specifickou slovní zásobu, zlepšíte své vyjadřovací schopnosti, a navíc se dozvíte i něco nového.

Jedna rada na závěr: obklopte se cizím jazykem v každodenním životě a používejte ho všude, kde to jde. Uvidíte, že příležitostí určitě najdete spoustu! A pokud ne, procvičujte své znalosti například psaním deníku.

O cukr si říct můžete, ale s ovocem si to raději rozmyslete.

Co mají společného čeština a ukrajinština?

Přestože čeština a ukrajinština mají odlišné písmo, obě řeči patří ke slovanským jazykům. A když se podíváme do historie, najdeme řadu vzájemných vlivů. Jazykovědné práce Josefa Dobrovského například přispěly k rozvoji ukrajinské gramatiky. Stejně tak emigrace Čechů na Ukrajinu v polovině 19. století zanechala svou stopu na ukrajinštině. Dnes také narazíte v obou jazycích na mnoho slov, která znějí podobně. Například cukr, pivo nebo chléb. Ale pozor, ne všechna podobně znějící slova mají totožný význam. Až dostanete třeba chuť na zeleninu, nedivte se, když vám někdo nabídne ovoce. A platí to i naopak.

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.