Veřejné sbírky pro herce i muzikanty
Hned v březnu vznikla sbírka na pomoc ukrajinským občanům z kulturní oblasti, kteří kvůli válce nemohli nadále vykonávat svou profesi. Prostřednictvím Nadace Život umělce ji vyhlásila společnost INTERGRAM a úspěšně vybrala přes 310 tisíc korun, které ve spolupráci s mezinárodní organizací SCAPR putovaly umělcům z Ukrajiny. Pokud jste iniciativu nezaregistrovali a chtěli byste podobnou cestou pomoci, můžete využít aktuální veřejné sbírky. Přispět skrze kulturní projekty můžete také na českých crowdfundingových platformách jako Donio a Hithit.
Koncerty a festivaly
Jen stěží by šlo spočítat množství charitativních událostí na podporu Ukrajiny, které se během jara uskutečnily po celé České republice. Mezi prvními kluby na situaci zareagoval Lucerna Music Bar beneficí Kulturní infuze nebo Palác Akropolis s koncertem Rap pro Ukrajinu. Ukrajinské umělce jste možná podpořili i zakoupením vstupenky na festivaly Rock for People nebo třeba Metronome Prague, který zahájila přehlídka ukrajinských skupin jako Kazka a Tvorchi. Podobným způsobem pomůžou i návštěvníci některých letních festivalů, na podporu ukrajinských umělců poputuje například výtěžek desátého ročníku festivalu klasické hudby Procházky uměním. Přehled festivalů, které se letos konají napříč republikou, naleznete na síti GoOut.
Podpora hudebních autorů
Na hudební skladatele a jejich rodinné příslušníky se v Česku zaměřil Ochranný svaz autorský neboli OSA. Umělce, kteří přišli o práci, podpořil skrze otevřenou sbírku, ve které se mu podařilo vybrat celkem 621 400 Kč a pomohl tak 28 autorům a jejich rodinám. Nadále můžete přispívat také do veřejné sbírky pro autory, umělce a jejich rodinné příslušníky, kteří se stali obětí ozbrojených konfliktů.
Pomoc skrze ukrajinské i české módní návrháře
Namísto šatů dnes šijí termoprádlo či kukly pro vojáky bránící Ukrajinu. I takto svou výrobu museli přeorientovat někteří ukrajinští módní návrháři. Rozsáhlý přehled, které tamní talenty a nezávislé značky můžete alespoň na dálku podpořit, nabídl před časem magazín Forbes. Nechybí mezi nimi 91LAB, Bevza, Katimō a další. Do benefiční činnosti se mimochodem nevšedním způsobem zapojily i české návrhářky v čele se Cindy Kutíkovou nebo značky jako BeWooden.