Ahoj, tady Anya! 7 věcí, které byste měli vědět o Ukrajincích

Cestování bylo vždycky mým koníčkem. Díky němu jsem také poznala spoustu lidí z mnoha různých zemí světa. Jenže pokaždé, když se rozhovor dostal na téma mé vlasti, většina z nich o ní nevěděla víc než dvě až tři informace. Nyní se doba samozřejmě změnila a po vypuknutí války se lidé o Ukrajinu stále více zajímají.

Ráda bych vám proto řekla pár zajímavých faktů o mé krásné zemi i jejích obyvatelích!

1. Ukrajinci jsou skvělí.

Lidé jsou hlavní hodnotou každé země, protože tvoří její kulturu, politiku a rozvoj. Na Ukrajině jsem žila posledních 26 let a mohu proto s jistotou říct, že naši občané jsou vážně talentovaní i velmi pracovití.

Získat 600 milionů UAH za 3 dny na koupi 4 bayraktarů pro ukrajinskou armádu? Zvládli jsme to!

Uspořádat jeden z největších evropských hudebních festivalů – Atlas weekend? Jeho zakladatel Dmitrij Sidorenko kvůli němu prodal svůj byt a nyní můžeme vidět výsledky. V roce 2021 festival přivítal více než 500 000 návštěvníků.

To je jen pár příkladů; v novodobé historii Ukrajiny bychom jich našli mnohem více.

Co mohu ze své zkušenosti říct o našich lidech?

  • Ukrajinci jsou pracovití, klidně budou pracovat 12 hodin denně jen pro výsledek, ne pro peníze.
  • Ukrajinci dokážou během krátké doby z ničeho vytvořit plnohodnotný a úspěšný projekt.
  • Ukrajinci se velmi rychle učí.


2. Ukrajinci si na svůj život často stěžují – to ale neznamená, že s ním nejsou spokojení.

Ukrajinci jsou se svým životem obecně celkem spokojení, když se ale budete bavit s běžným občanem Ukrajiny, pravděpodobně si vyslechnete mnoho negativních komentářů o ukrajinské životní úrovni nebo politice. Tyto poznámky jsou často spjaté s důsledky Stalinova režimu, během kterého byli úspěšní a nezávislí lidé pronásledováni úřady. Proto je uslyšíte zejména od starší generace Ukrajinců. Když se však po vyslechnutí všech stížností daného Ukrajince zeptáte, zda se chce přestěhovat do jiné země, odpověď bude ve většině případů „ne“.

Socha Vladimíra Velikého, Kyjiv.  

3. Ukrajinská pohostinnost, gastronomie a móda jsou na vysoké úrovni.

Mnoho lidí tvrdí, že ukrajinské restaurace jsou lepší než ty v jiných zemích Evropy, a to jak z hlediska obsluhy, tak kvality jídla. Co se týče módního průmyslu, ukrajinští návrháři se dostali na úroveň pařížského a londýnského týdne módy a jejich modely jsou často k vidění v šatníku mnoha celebrit. Například pyžama Daily Sleeper nebo vzdušné šaty Paskal.

4. Ukrajinština je jediným úředním jazykem naší země.

Ano, Ukrajina je multietnická země, ale z právního hlediska máme pouze jeden úřední jazyk, a tím je ukrajinština.

Od začátku války se lidé po celém světě často ptají na podobnosti mezi ruštinou a ukrajinštinou. Zjednodušeně řečeno: mnoho Ukrajinců rozumí rusky, ale jen málo Rusů rozumí ukrajinsky.

Zajímavost: je to Kyjiv, ne Kyjev!

KyivNotKiev je dokonce i online kampaň, kterou 2. října 2018 zahájilo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí.

Hlavním cílem bylo přesvědčit světová média, aby místo názvu Kyjev, odvozeného z ruského «Киев», používala Kyjiv, odvozený z ukrajinského «Київ».

5. Ukrajinskou kuchyni si zamilujete.

Jak byste popsali tradiční ukrajinskou večeři jednou větou?

Lahodná, výživná, dobrá, barevná a chuťově velmi zábavná!

Ukrajinská jídla jsou nejčastěji založena na několika ingrediencích: kuřecí, vepřové, hovězí, zelí, brambory, nakládaná zelenina a houby.

Co doporučuji vyzkoušet jako první? Určitě varenyky s bramborami nebo ty sladké s třešněmi, holubtsi, boršč a syrnyky. Malý tip: pravý boršč by měl být bohatý, vyrobený z masa, brambor a fazolí, podávaný se zakysanou smetanou a česnekovou pampushkou. Každá ukrajinská hospodyně má ale svůj vlastní recept.

6. Ukrajina má mnoho skvělých IT řešení pro každodenní život.

Za poslední 3 roky se digitalizace státu stala pro Ukrajinu hlavním tématem a nejvyšší prioritou. Ministerstvo pro digitální transformaci si klade za cíl udělat z Ukrajiny mistra světa v digitalizaci.

6. února 2021 – Ukrajina se stala čtvrtou zemí v Evropě, která svým občanům poskytuje digitální řidičský průkaz.

23. srpna 2021 – Elektronické občanské průkazy se staly na legislativní úrovni stejně platné jako ty papírové a plastové. Ukrajina se tak stala inovátorem ve využívání digitálních dokumentů. Co pro mě znamená „digitální stát“? Všechny základní dokumenty mám v telefonu v aplikaci Diia, převod peněz z jednoho účtu na druhý probíhá okamžitě přes Monobank a do pár hodin si mohu otevřít podnikatelský účet prostřednictvím služby Privat24.

7. Ukrajinci se snadno přizpůsobují novým životním podmínkám.

Dokážete si představit, že se 24. února probudíte za zvuku létajících raket, opustíte svou milovanou rodinu a rodné město, přestěhujete se do jiné země a začnete od nuly? Ukrajinci si přesně tohle sami prožili. Ukrajinští občané jsou momentálně rozptýleni po celém světě, během měsíce nebo dvou ale mnoho z nich našlo nové domovy, práci a místa pro své děti ve školkách a školách. I přes neustálou emocionální horskou dráhu, potřebu podporovat rodinu a přátele na dálku a pomáhat svým dětem – od těch velmi malých až po teenagery – se Ukrajinci dokázali přizpůsobit novému způsobu života. To je důkaz toho, jak silní Ukrajinci jsou a jak dobře se přizpůsobují. Chcete znát více příkladů? Podívejte se na naše příběhy vyprávěné ukrajinskými uprchlíky v České republice.

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.