1. Vyzkoušejte inovativní aplikace nebo se učte jazyk sledováním filmů
Vraťme se k tomu, jak se malé děti učí svůj mateřský jazyk. Proč to neudělat podobně? Stejný nápad měli i tvůrci české aplikace Mooveez. Tato aplikace je založena na čtyřech principech – poslouchání, porozumění, napodobování a mluvení. S Mooveez si procvičíte češtinu pomocí unikátních krátkých filmů vytvořených speciálně pro výuku jazyka. Materiály jsou určeny pro začátečníky i pokročilé a obsahují nejdůležitější slovní zásobu, gramatiku a fráze. Skvělou zprávou je, že aplikaci Mooveez si můžete nastavit už i na ukrajinštinu.
Českých aplikací pro Ukrajince je však více. Například LangBee funguje online a na všech zařízeních, takže nemusíte složitě instalovat žádný program. A co je na LangBee tak inovativního? Tato aplikace totiž pracuje na principech umělé inteligence a pomáhá důkladněji procvičovat složitá slova a fráze. Pokud se vám například nedaří osvojit si určitý jev, bude vám doporučovat cvičení zaměřené právě na něj. Další možností je aplikace Včelka, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Karlovou. Včelka obsahuje několik cvičení na procvičení slovní zásoby, správné výslovnosti, poslechu a čtení. Jak Včelka, tak i LangBee jsou pro Ukrajince zdarma.
Pokud jste spíše milovníky filmů než aplikací, tak určitě musíte vyzkoušet Language Reactor. Díky němu totiž můžete sledovat filmy, videa na Netflixu, YouTube nebo jiných streamovacích službách. Language Reactor je vlastně rozšíření prohlížeče, které vám umožní porozumět a učit se z audiovizuálních materiálů v originálním znění.
2. Vytvořte si vlastní kreativní slovníček
Zapomeňte na to, jak jste si vedli slovníčky ve škole. Možná pro vás totiž bude mnohem efektivnější odpoutat se od této striktní formy a zkusit na to jít víc kreativně. Čím aktivnější při tvorbě slovníčku budete, tím snadněji si informace zapamatujete. Skvělá volba je sketchnoting, způsob vedení poznámek, kdy místo prostého textu víc pracujete s kresbičkami a ikonami. Právě to, že musíte víc přemýšlet o způsobu, jak informaci zaznamenáte, lépe stimuluje vaše kognitivní procesy a nastartuje celý proces učení mnohem rychleji.
A co dělat, pokud vás kreslení do sešitu nebaví? Vezměte si katalog nebo časopis a doplňte název každé položky v cizím jazyce nebo začněte vytvářet koláže – i tak takovou formu může mít váš kreativní slovníček.
3. Ponořte se do učení oblíbených témat nebo oborů v cizím jazyce
Máte již základní jazykové znalosti? Paráda. Teď je můžete využít tak, že v daném jazyce začnete objevovat témata, které vás baví. Ať už na půjdete jakoukoliv cestou a zvolíte si jakýkoliv obor či oblast, naučíte se specifickou slovní zásobu, zlepšíte své vyjadřovací schopnosti, a navíc se dozvíte i něco nového.
Jedna rada na závěr: obklopte se cizím jazykem v každodenním životě a používejte ho všude, kde to jde. Uvidíte, že příležitostí určitě najdete spoustu! A pokud ne, procvičujte své znalosti například psaním deníku.