1. A co náboženství?
První, čeho jsem si po přestěhování do Česka všimla, bylo náboženství. Nebo spíše jeho absence. Většina lidí v České republice je nevěřící – často ateisté nebo agnostici. Obecně je Česká republika jednou z nejméně náboženských zemí v Evropě a někteří Češi spíš než církvi věří jisté magii, astrologii a věštbám. Ukrajinci jsou naopak většinou věřící, dnes se 78 % z nich hlásí k ortodoxním křesťanům. O Velikonocích a jiných velkých náboženských svátcích je na Ukrajině návštěva kostela tradicí.
2. Češi jsou větší individualisté.
To samozřejmě neznamená, že by obyvatelé České republiky měli tendenci myslet jen na sebe. Chci tím říct, že Češi se na rozdíl od Ukrajinců většinou neshlukují do skupin. Častěji také respektují osobní prostor ostatních a neporušují jeho hranice. Ukrajinská společnost je zase takovým mixem mezi individualistickými a kolektivistickými myšlenkami. Od dob Sovětského svazu ukrajinská společnost, zejména starší generace, inklinovala ke kolektivismu. Mezi mladými lidmi je však stále častější individualismus. Pokud jde o ukrajinské migranty, často se shromažďují ve skupinách. Zvláště patrné je to u ukrajinských diaspor v zahraničí, například v Kanadě, USA a Polsku.
3. Hokej je v České republice na prvním místě, na Ukrajině je to fotbal.
Je to jednoduché – v Česku byste měli znát Davida Pastrňáka a Tomáše Hertla, na Ukrajině Andrije Jarmolenka a Viktora Tsyhankova. Přestože se hlavní národní sporty liší, Ukrajina a Česká republika mají něco společného – sport je mezi místními obyvateli oblíbený. Pokud bydlíte v Oděse, můžete často zrána pozorovat sportovce na přímořské promenádě nebo na venkovních sportovištích, v Praze zase uvidíte spoustu běžců i lidí v posilovnách.
4. Turistika je mezi Čechy oblíbenou venkovní aktivitou.
Jak trávíte své víkendy? Na Ukrajině patří mezi běžné víkendové aktivity výlet do přírody nebo do města na piknik. V Česku vede turistika. Češi rádi vyrážejí do divočiny ve dvojici, s přáteli nebo s celou rodinou. Často se stany a velkými batohy.
5. Co mě překvapilo ze všeho nejvíc – koncerty i další akce se v Česku konají ve všední dny.
V ukrajinských městech se všechny koncerty, festivaly a divadelní představení konají v pátek, sobotu a neděli – alespoň mimo letní sezónu. V České republice se koncerty poměrně často konají v pondělí, středu, či jiné všední dny. Myslím, že je to proto, že Češi si život více užívají. Většina místních tak v 6 hodin večer skončí v práci a zbytek dne tráví na nějaké akci. Na Ukrajině je naopak vše v neustálém shonu, mnoho lidí pracuje nepravidelně a volna si užíváme většinou o víkendech.
Všimli jste si mezi Ukrajinci a Čechy nějakých podobností či rozdílů? Podělte se s námi o své zkušenosti!