Jitka Škápíková: Ukrajinské válečné uprchlíky spojuje vděčnost

Naši Ukrajinci. Pod tímto názvem režisérka Jitka Škápíková představila svůj dokumentární seriál, který měl letos premiéru na stanici Český rozhlas Dvojka. Napříč třemi epizodami přibližuje osudy Ukrajinců, kteří utekli před válkou do moravského města Olešnice. Váleční uprchlíci zde našli nové přátele, práci i porozumění. „Dokola opakovali, jak moc děkují za přijetí. Když si vedle toho postavíte některé nenávistné komentáře na sociálních sítích, tak se nestačíte divit,“ říká Jitka Škápíková, která se jako režisérka či dramaturgyně uchytila nejen v Českém rozhlase, ale také v oblasti audioknih a televize. O čem se na vlastní oči přesvědčila a co ji překvapilo během natáčení dokumentárního seriálu o Ukrajincích v Česku?

Rozhodnutí natočit seriál na podobně vážné téma nepřijde z ničeho nic. Zasáhla vás současná situace na Ukrajině hned loni v únoru, kdy došlo k invazi?

Ano, krátce nato jsem se setkala s Janem Hergetem, který teď šéfuje dokumentu v Českém rozhlase. Shodli jsme se, že bychom situaci měli okamžitě sledovat. Tehdy jsem nicméně byla pracovně zaneprázdněná a do natáčení jsem se nepustila hned. Média začala vydávat reportáže z napadených míst a psát o dobrovolnících a uprchlících u nás. Zdálo se mi, že jsem propásla správný moment a téma už za mě zdokumentovali jiní. Když jsem ještě interně pracovala jako dokumentaristka v rádiu, měla jsem trochu problém, že reagujeme poměrně pozdě. Ať už šlo o povodně nebo jiné nečekané události, častokrát jsme byli o krok pozadu.

Vybavíte si první impulz, který vás navzdory všemu vedl k tomu, abyste téma zdokumentovala?

Jsem prostě duší dokumentarista, který má potřebu zajímavé věci kolem sebe zaznamenávat. V tomto případě šlo ale zároveň o soucit. Silně se mě dotkla představa toho, že si člověk celoživotně buduje vztahové i hmotné hnízdo a najednou ho ze dne na den musí opustit a odejít do vyhnanství. Ráda cestuju a nemám problém se občas sbalit a odjet, vlastně bych nejspíš byla i schopná žít jinde než v Česku. Ale být nucen odejít z válečných důvodů je něco hrozného.

Co s odstupem času považujete za hlavní sdělení rozhlasového dokuseriálu Naši Ukrajinci?

Začala jsem natáčet s jedním hlavním cílem – zjistit, jak se integrují Ukrajinci v moravském městě Olešnice, o kterém jsem se dočetla v jednom článku. Místo dělí zhruba 15 kilometrů od Letovic, kde máme chalupu. Přijelo sem asi 30 Ukrajinců, kterým poskytl ubytování tehdejší starosta Zdeněk Peša. Dokázali se s novým domovem sžít a společnou řeč tady našli ukrajinské a české děti. Došlo mi, že toto by mohla být správná cesta. Ozvala jsem se panu starostovi, který byl velmi vlídný a pozval mě, abych přijela točit.

Překvapily vás negativní komentáře Čechů v médiích?

Ano, například přímo pod článkem o Olešnici. Narazila jsem tam na koncentrovanou nenávist a lži. Měla jsem potřebu ukázat, jak životy daných uprchlíků vypadají doopravdy. Nevím, jestli jsem se toho stoprocentně dobrala. Konkrétně čeští obyvatelé Olešnice jsou stále stejně ochotní pomáhat jako na začátku a nepociťují vůbec žádnou nenávist. Ukrajinci zde našli nové přátele i práci.

Poslechněte si všechny tři epizody dokumentárního seriálu Naši Ukrajinci.

Jak jste nakonec takto komplikované téma uchopila?

Dlouho jsem přemýšlela, jak k tématu přistoupit. Zároveň jsem měla strach z jazykové bariéry, nechtěla jsem natáčet v ruštině. Přestože jsem z ruského jazyku maturovala, podařilo se mi ho dokonale zapomenout. Pro rozhlasový dokument se ale zkrátka nejlépe hodí čeština. Ve výsledku jsem si vyčkáním pomohla – mnoho Ukrajinců se totiž naučilo mluvit česky. Pan starosta byl přítomný u celého natáčení. Celý proces vlastně tak trochu moderoval a pomáhal s překládáním, když bylo potřeba. Konkrétní epizody jsem točila v září, prosinci, a nakonec v březnu. Za jediný půlrok ušli Ukrajinci obrovskou cestu a v češtině se podstatně zdokonalili. Ruštinu už jsme na konci ani nepotřebovali.

Poznala jste Ukrajince, kteří se s nenávistí přece jen setkali osobně i v Olešnici?

Zmínila bych porodní asistentku, která v Česku zatím nesplnila potřebné atestace, a tak musí pracovat jako uklízečka v nemocnici. Podle toho, co říkala, se k ní bohužel jiné uklízečky chovaly trochu nenávistně. Za půl roku se ale situace spravila. 

Během natáčení jste jistě poznala řadu zajímavých lidí. Kdo vám utkvěl v paměti?

Nejvíc mě nadchly tamní děti. Jsou úžasně spontánní. Celou situaci navíc nesou neskutečně dobře. Zatím jim vše nedochází a mají pocit, že jsou na výletě. Silné příběhy se týkaly spíš konkrétních dospělých žen. Dostalo mě, když mi v prvním díle líčila Alesia, jak z Ukrajiny utíkala těhotná. Když vyprávěla, jak její cesta sem vypadala, měla už na rukou malého chlapečka, který se narodil v Olešnici.

Fascinace zvukem

Jitku Škápíkovou provádí zvuková média celou kariérou. Více než 15 let působila v Českém rozhlase a přes dekádu se věnuje režii audioknih. Nyní začíná zkoušet i dabing. Cizí ji však nikdy nebyla ani vizuální média, jako dramaturgyně se podílí na legendárním pořadu Kalendárium. „Mám auditivní věci ráda, hodně vnímám sluchem. Ale těžko říct, kdybych se před lety uchytila nejdřív v televizi, možná by se všechno odvíjelo jinak,“ říká Jitka Škápíková.

Cítila jste z respondentů jiné emoce, když porovnáte natáčení prvního a posledního dílu?

Když jsem se ve třetí epizodě některých z nich ptala, jestli jsou doma všichni v pořádku a mají se kam vrátit, zdálo se mi, že se začínají uzavírat do sebe a nechtějí moc mluvit. Na začátku měli potřebu líčit, čím si prošli a jak se dostali do Česka. Po půlroce se ale hodně změnil styl jejich povídání, bylo mi z toho smutno. Měla jsem pocit, že je vše bolí víc a víc. Snad jsem se mýlila.

Zdálo se vám, že by se rádi vrátili zpět na Ukrajinu?

Většinou se vracet chtějí. Děti se učí online, aby neztratily kontakt s rodnou zemí. Jakmile se vrátí, budou mít hotové všechny zkoušky a zároveň nezapomenou svůj jazyk. Poznala jsem ale i ženu, jejíž starší syn dostal pracovní povolení a už se uchytil v Česku. I proto tu chtějí zůstat, společně s druhým mladším synem a babičkou. Na Ukrajině jim bohužel už nikdo nezůstal. Při osobním setkání mě hodně bavila i paní Světlana, která sem utekla se třemi dětmi v nižším školním věku. Uchytila se jako učitelka v olešnické škole a pomáhá ukrajinským dětem se zvládáním češtiny. Díky tomu, že má tři děti, s sebou legálně mohla vzít i manžela. Ve druhém díle seriálu popisuje, jak se o Vánocích vypravila do Kyjeva pro věci. I tato rodina se jednou chce vrátit na Ukrajinu. Válečné uprchlíky spojuje především vděčnost. Velmi vděčné byly v Olešnici i děti, které v seriálu vysloveně děkují všem Čechům.

Lákalo by vás jet natáčet přímo na Ukrajinu?

To by se mi moc líbilo. Kdyby mi bylo o 30 let míň a neměla jsem žádné závazky, tak už tam dávno jsem. Vždy jsem si říkala, že kdybych v Česku neměla práci, která mě tady drží, pojedu někam pracovat jako dobrovolník.

Máte pocit, že se situace mezi Čechy a Ukrajinci u nás mění spíš k lepšímu, nebo horšímu?

Záleží, jestli mají lidi v hlavě mozek a v hrudníku srdce. Myslím, že ti, kteří to takto nemají, se o projekty jako Naši Ukrajinci ani nebudou zajímat. Ale význam mají vždycky, i když nepřesvědčíte úplně všechny. I kdyby se vaše snažení dotklo jen pár lidí nebo někomu pomohlo pootevřít oči, tak má smysl.

Jitka Škápíková

Studovala herectví na JAMU a čtyři roky působila jako sólistka zpěvohry v někdejším Státním divadle v Brně. Po absolvování studijní oboru Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika nastoupila roku 1996 do Českého rozhlasu v Praze. Prošla si zde pozicemi dramaturgyně či redaktorky dokumentárních i literárně-dramatických pořadů. Mimo rádio se dlouhodobě věnovala režii audioknih ve vydavatelství OneHotBook a podílí se také na vzniku televizního pořadu Kalendárium. Od září 2022 natáčela dokumentární seriál Naši Ukrajinci, v jehož třech epizodách vylíčila osudy ukrajinských uprchlíků v moravském městě Olešnice. „Mé tři návštěvy Olešnice stačily pro účely dokumentu. Ale cítím, že bych se tam s některými lidmi chtěla ještě víc sblížit. Sledovat, jak se jejich osudy budou vyvíjet dál, by mě zajímalo jak lidsky, tak profesně,“ dodává Jitka Škápíková.

DALŠÍ PŘÍBĚHY

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.