John Object
Kolik úderů za minutu je až příliš? Odpovědi na tuto otázku při svých DJ setech hledá producent John Object. BPM jeho tracků se pohybuje okolo 200 a žánrové ukotvení překračuje všechny mantinely. Rozpíná se od breakcore elektroniky až po techno pazvuky a křehotání konstrukcí v industriálních arénách, kde zrovna vystupuje. Jeho nahrávky vyšly také u grónského labelu Bio Future Laboratory. John na jaře narukoval do ukrajinské armády.
Alyona Alyona
Podle amerického periodika The New York Times patří k nejosobitějším evropským hudebnicím dneška. Své o tom ví i české publikum. Rapperku, která začínala jako učitelka v mateřské školce, letos mohlo vidět živě v pražském klubu Roxy a na brněnské Flédě. Alyona Alyona se na sociálních sítích hlasitě vyjadřuje k válečnému konfliktu, ještě rázněji ovšem promlouvá její hudba. Rapuje zásadně v ukrajinštině, které na ráznosti přidávají tvrdé trapové beaty.
Stepan i Meduza
A tu o Štěpánovi a medúze znáte? Jméno této dvojice z Kyjeva zní jako název pohádky z království za sedmero horami, nenechte se ale zmást. Melodie poháněné analogovými syntezátory a podmanivým vokálem dávají vzniknout písním, které znějí po jednom poslechu jako věrně známé hity. Potemnělá estetika 80. let se dnes uplatňuje v umění po celém světě, výjimkou nejsou ani Ukrajina, Česko nebo třeba Velká Británie. Stačí si obléct koženou bundu a zamilovat se.
The Unsleeping
Slyšeli jste někdy o britských Circa Waves? Před pár lety jim předskakovala kapela The Unsleeping. Dnes patří k nejosobitějším ukrajinským kytarovkám, svědčí o tom i vystoupení na prestižním maďarském festivalu Sziget. Nezkrotná energie a syrové riffy The Unsleeping vás zanechají v permanentním stavu bdělosti. Při nesmiřitelné show pětice z městečka Umaň, která zpívá v ukrajinštině i angličtině, totiž jen tak neusnete.
Ницо Потворно
Pěkná a ošklivá zároveň. Tak by se dala nejlépe charakterizovat tvorba umělce Ницо Потворно. Navzdory ponuré estetice vzbuzují jeho minimalistické songy pocity vroucnosti a citlivosti. Napříč texty si přitom nebere servítky, věnuje se v nich narkotikům a policii, ale odkazuje na celebrity v čele se zpěvačkou Alinou Pash. Hudební paradox současné ukrajinské scény s přesahem do rapu i indiepopu nyní neúnavně podporuje ukrajinské neziskové organizace.
SadSvit
Málokdo ztělesňuje novou ukrajinskou vlnu kytarové hudby tak dobře jako tento mladý umělec, který si říká SadSvit. Třebaže jeho demo nahrávky reinkarnují novoromantismus, gotiku i britský post-punk, výsledek působí ohromně aktuálně. Zní jako kazeta, kterou najdete náhodou na blešáku a po stisknutí tlačítka play na vašem starém walkmanu ji už nebudete chtít vypnout. Kromě toho má SadSvit opravdu co říct, nyní víc než kdy dřív.
Ivan Dorn
Statisíce sledujících na Instagramu, miliony poslechů na Spotify a nevyčíslitelný vliv na ukrajinskou kulturu. Ivan Dorn se stává globální ikonou a jedním z nejvyhledávanější hlasů východní Evropy. Ať už zrovna zpívá anglicky, nebo ukrajinsky, a pohrává si s tanečními melodiemi, neosoulovými postupy, nebo se vrhne do nadčasových experimentů, vyplatí se ho sledovat. Svůj mezinárodní přesah potvrdil vloni, když se spojil se slovenským producentem FVLCRVM a rakouskou hudebnicí KeKe.