„Mindfulness není odpovědí na otázky nebo potíže. Jde spíše o jiný pohled na svět, který má potenciál ovlivnit celou škálu našeho bytí,“ míní psychoterapeut Benedikt Říčný, který v Praze učí mindfulness prostřednictvím své poradny Here and Now. Technikou, která sílí na oblibě napříč Evropou, se zabýval například v rámci studií na irské University College Dublin. Mindfulness podle něj lidem přibližuje nejen vztah k jejich emocím a myšlenkám, ale také přispívá k poznávání sebe sama i svého okolí. „Fakt, že prožíváme určité emoce nebo nás napadají konkrétní myšlenky, není ani správně ani špatně,“ poznamenává Říčný a pokračuje: „Je jen na nás, jak s nimi budeme pracovat. Díky cvičení mindfulness si můžeme uvědomit, co můžeme ovlivnit, a následně se rozhodnout, jak s danou situací chceme nakládat.“
Začátek nového života
Vědecké výzkumy potvrzují přínos mindfulness. Jde například o vyšší odolnost vůči stresu, lepší kvalitu spánku nebo snížení úzkostných a depresivních stavů. Různé formy meditace můžou pomáhat zejména při stresově vypjatých životních etapách, s nimiž člověk nepočítá. „Nechtěné opuštění domova a začátek nového života na jiném místě může přinést nevídané množství překážek. Současné studie ukazují, že jsou lidé v takových situacích velmi sebekritičtí a mají nízký sebe-soucit,“ vysvětluje Benedikt Říčný. Sebekritikou i soucitem se sebou samým se mindfulness zabývá, obě oblasti lze měřit různými metodami.
Vojenské konflikty jsou příčinou celé řady osobních i celospolečenských traumat. Patří mezi ně nezáměrné opuštění bydliště, ale i ztráta blízkých osob. „Válka nás může vystavit široké škále bolesti. Jedním z nejobvyklejších důsledků je posttraumatická stresová porucha neboli PTSD. Také s tou se lze pomocí mindfulness či jiných druhů psychoterapie začít vyrovnávat,“ dodává český psychoterapeut, který studoval mimo jiné i v Nizozemí. Mindfulness může představovat důležitý krok k navrácení kontroly nad svým vlastním světem.
Hledání vnitřního klidu
Praktiky mindfulness se můžete učit během několikatýdenních kurzů, založených na zážitkovém učení. Jejich nedílnou součást tvoří sebereflexe, skupinové diskuse a také meditace. Prvním krokem k mindfulness může být některá z neplacených mobilních aplikací, které vám pomůžou zpomalit a soustředit se na daný okamžik. V některých evropských zemích vznikly psychoterapeutické projekty na podporu uprchlíků z Ukrajiny – bezplatné kurzy mindfulness, meditační setkání a další charitativní akce.
Otevřít se nepříjemným pocitům a traumatům může být velmi těžké. Benedikt Říčný však nedoporučuje cesty, které problém jen dočasně utlumí a v důsledku je nevyřeší. „Mindfulness pomáhá lépe porozumět konkrétní potíži. Můžeme vnímat, jak se projevuje v našem těle, myšlení i chování. Když se při meditaci soustředíme pouze na fyzické projevy nádechu a výdechu, neexistuje žádná minulost, žádná budoucnost. Jsme jen tady a teď se svým dechem,“ uzavírá psychoterapeut.