Ukrajinci v České republice mohou společně s vízem dočasné ochrany získat i krátkodobé státní pojištění VZP, které je platné po dobu 150 dnů. Toto pojištění vás však opravňuje pouze k návštěvě těch lékařů, kteří s VZP spolupracují. Může se jednat o kliniky veřejné i soukromé, většina českých lékařů ale nemluví jazykem, kterému by Ukrajinci rozuměli – ukrajinsky, rusky nebo anglicky. Tento článek proto přináší pár užitečných rad, jak najít lékaře, který ovládá vámi požadovaný jazyk.
Jak funguje české zdravotnictví?
Každý člověk žijící v Česku musí být registrován u praktického lékaře, kterého muži i ženy navštěvují při zdravotním problému či kvůli pravidelným preventivním prohlídkám. Češi mají povinné zdravotní pojištění, které tyto prohlídky hradí.
V případě potřeby vás praktický lékař může doporučit ke specialistovi (např. neurologovi, urologovi, nutričnímu specialistovi atd.). K některým specialistům můžete zajít i bez doporučení praktického lékaře (např. k zubaři, gynekologovi či kožnímu lékaři). Děti absolvují pravidelné prohlídky u pediatra. Chcete-li navštívit odborného lékaře, musíte si vždy nejprve domluvit schůzku. Ne každý lékař vás však musí přijmout – někteří mají například již plnou kapacitu.
Pokud máte nečekaný zdravotní problém, který vás ale neohrožuje na životě, můžete jít na pohotovost. Ta je k dispozici dospělým i dětem, ale využít jejích služeb byste měli pouze v případě, že váš obvyklý lékař není k dispozici – například večer nebo o víkendech. Pohotovost se obvykle nachází v nemocnici a za poskytnutou pomoc vyžaduje poplatek.
Jak najít lékaře, když nemáte pojištění
Když začla válka na Ukrajině, Česká republika přišla se službou Lékaři pro Ukrajinu. Ta nabízí velké množství registrovaných lékařů různých specializací, kteří poskytují bezplatnou péči uprchlíkům z Ukrajiny. A to i těm, kteří v Česku nejsou pojištění. Web je dostupný v ruštině, ukrajinštině, angličtině a češtině. Co se mi na něm líbí? Pohodlný vyhledávač, který vám umožní vybrat si region, specializaci lékaře i jeho jazykové znalosti.
Využít můžete také bezplatného lékařského poradenství pro uprchlíky z Ukrajiny na stránkách U Lékaře. V online formuláři jen vyplníte pár informací o svém problému, lékař pak odpoví na vaši žádost e-mailem a sestra vám pomůže s objednáním.
Jak najít lékaře, když jste pojištění
Pokud již máte pojištění VZP, doporučuji vyzkoušet web Známý lékař. Stránka je sice k dispozici pouze v češtině, nabízí ale mnoho užitečných filtrů pro výběr toho správného doktora: specializace, komunikační jazyk, způsob platby, lékař pro dospělého nebo pediatr a tak dál. Stránka také nabízí online objednání a online konzultace.
Za účelem poskytování lékařské pomoci uprchlíkům z Ukrajiny zřídilo Ministerstvo zdravotnictví ČR ve všech klinických nemocnicích síť center s názvem UA POINT. Účelem těchto center je zajistit kontinuitu lékařských služeb a nabídnout pohotovostní péči dospělým i dětem z Ukrajiny, kteří nemohou být obslouženi primární lékařskou sítí. V případě potřeby je na místě k dispozici také tlumočník.
Mapa pro ukrajinskou komunitu s názvem UMapa také nabízí interaktivní vizuální zobrazení lékařů ve vaší oblasti. U většiny doktorů najdete doplňující informace, jako je jejich specializace, kontakt, ordinační hodiny a jazykové znalosti. Do mapy navíc každý den přibývají nová místa.