Jak ukrajinská fotografka Anna Gusakova získala práci v Praze - Blog Rozumiju

Ahoj, tady Anya! Jak jsem sehnala práci v Praze?

V Oděse, mém rodném městě, jsem posledních 5 let pracovala jako fotograf na volné noze a marketingový manažer pro sociální sítě. Strašně mě děsilo svůj život na neurčito opustit a začít od nuly v neznámé zemi. Nakonec jsem se ale nové situaci přizpůsobila celkem rychle. Jak jsem to zvládla?

Jakmile jsme vyrazili do České republiky, začala jsem hledat jakékoliv pracovní příležitosti pro fotografy. K mojí profesi se ale vážou dva problémy. Za prvé, fotografování je hodně závislé na kontaktech. Když přijedete do nové země a nikoho zatím neznáte, je strašně těžké rychle sehnat zakázky. Za druhé, pokud chcete pracovat jako fotograf, musíte mít IČO. Do České republiky tehdy přicházela velká vlna uprchlíků a mně brzy došlo, že to asi nepůjde tak rychle, jak bych si představovala.
 
Po chvilce přemýšlení mi došlo, že bude snazší najít si práci jako marketingový manažer sociálních sítí. Prošla jsem si tedy různé online skupiny, weby a kanály na Telegramu, které nabízely pomoc Ukrajincům v Praze. Po několika hodinách před počítačem jsem nakonec objevila webovou stránku Creative Shelter, která nabízela pracovní příležitosti ukrajinským uprchlíkům z kreativního průmyslu. Tak jsem také poznala Pavla Trnku (výkonný ředitel / ředitel strategie v C3 Prague).

Co je to Creative Shelter?

Tento web obsahuje seznam lidí a společností z kreativního průmyslu, kteří chtějí pracovně pomoci Ukrajincům. Web zatím shromažďuje nabídky z Rakouska, České republiky, Polska, Německa, Slovenska a Itálie. Když se chcete o pracovních nabídkách dozvědět víc, stačí poslat email nebo zavolat lidem ze seznamu.

Napsala jsem Pavlovi email a zeptala se, jestli má v agentuře momentálně nějakou volnou pozici. Poté jsme se pobavili o tom, která práce by mi nejvíc seděla a zároveň byla pro firmu přínosná. Poslala jsem Pavlovi životopis a zavolali jsme si i s Account manažerkou Magdou, abychom probrali další postup. Když jsme domluvili veškeré detaily, byl čas dořešit formality – například zdravotní prohlídku od dvou různých lékařů.

Prvním z nich byl praktický lékař, který prováděl celkové vyšetření. Pokud pocházíte z Ukrajiny a chcete pracovat v české firmě, vztahuje se na vás jedna přísná podmínka – rentgen plic. Tím jsem taky prošla. Druhého lékaře mi zajistila firma na pracovní kontrolu. Vše proběhlo rychle a po návštěvě všech doktorů jsem šla do kanceláře podepsat smlouvu. V té době už jsem měla otevřený český bankovní účet, na který mi zaměstnavatel mohl posílat plat. Od momentu, kdy jsem práci našla, až do mého nástupu to trvalo celkem tři týdny. V případě některých evropských společností může však nástup trvat déle – vždy závisí na postupu jednotlivých firem.

Nebojte se riskovat! Teď pracuji v české společnosti, i když jsem teprve před třemi měsíci pracovala na Ukrajině jako fotografka na volné noze. Když jsem to zvládla já, vy to zvládnete taky. Pečlivě si připravte životopis a chopte se možných nabídek. Držím palce!

Další články

Chybí vám tu něco?

Napište nám, jaká témata by vás zajímala.